Czy po szczepieniu przeciw COVD-19 u osób z wypełniaczami dermatologicznymi może wystąpić obrzęk twarzy? 

U osób, którym w przeszłości wstrzyknięto wypełniacze dermatologiczne, po szczepieniu przeciw COVID-10 preparatem mRNA (Comirnaty) Pfizer-BioNTech lub Spikevax (Moderna) może wystąpić okresowy obrzęk w miejscu wstrzyknięcia wypełniacza lub jego bliskiej okolicy (zazwyczaj w obrębie twarzy lub ust), ale zdarza się to bardzo rzadko. Ryzyko jest bardzo niskie, podobne jak w przypadku innych szczepionek wirusowych.

Takie zdarzenia obserwowano już w czasie badania klinicznego III fazy jednej ze szczepionek mRNA. Zgłoszono 2 przypadki, obrzęk wystąpił 1 i 2 dni po szczepieniu, a objawy ustąpiły bez trwałych następstw po leczeniu.

Takich zdarzeń nie odnotowano po podaniu szczepionek wektorowych. Reakcja ta jest przejściowa i ustępuje po zastosowaniu leczenia (w tym doustnych glikokortekosteroidów GKS). Osobie z wypełniaczem dermatologicznym, u której nie występują przeciwwskazania do szczepienia lub sytuacja wymagająca zachowania szczególnej ostrożności, można podać każdy dostępny preparat szczepionkowy. Pacjenta należy poinformować, aby w przypadku wystąpienia obrzęku w miejscu wstrzyknięcia wypełniacza lub jego okolicy niezwłocznie zgłosił się do lekarza.

Informacja o możliwości wystąpienia obrzęku twarzy po szczepieniu wymieniona jest w ChPL szczepionki Comirnaty oraz szczepionki Moderna.

Wstrzyknięcie w przeszłości wypełniaczy dermatologicznych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19, w tym szczepionkami mRNA.

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2021
Materiały źródłowe

COVID-19 vaccine safety update. 11 May 2021. EMA.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading