Skąd wiemy, że szczepienia przeciw COVID-19 są u dzieci bezpieczne?

Szczepienia dzieci są realizowane szczepionką mRNA o nazwie Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml).

Szczepionka została dopuszczona do obrotu na podstawie wyników badania klinicznego prowadzonego w grupie ponad 2 000 dzieci w wieku 5-11 lat. Potwierdzono profil bezpieczeństwa szczepionki.

Po podaniu szczepionki Comirnaty, tak jak po podaniu innych szczepionek lub leków, mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Najczęstsze działania niepożądane były podobne do występujących w grupie nastolatków. Obejmowały ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, dreszcze. Miały charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Wcześniej szczepionkę o takim samym składzie jakościowym, tylko w większej dawce sprawdzono w badaniach klinicznych prowadzonych na grupie 40 tysięcy osób. Potem podano setki milionów dawek szczepionki dorosłym i nastolatkom. Przechodząc do niższych grup wiekowych badacze mieli już większą wiedzę niż zwykle, w przypadku jakiejkolwiek innej szczepionki pediatrycznej.

Znamy również wyniki dotyczące bezpieczeństwa szczepionki Comirnaty podawanej w grupie dzieci 5-11 lat w krajach, gdzie te szczepienia rozpoczęto wcześniej, np. w Stanach Zjednoczonych podano 8,7 mln dawek szczepionki w tej grupie wieku (dane za 03.11.21-19.12.21).

Po podaniu szczepionek mRNA występuje niewielkie ryzyko ciężkiego działania niepożądanego pod postacią zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. Z danych z nadzoru nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi wynika, że zgłaszano je najczęściej u mężczyzn w wieku poniżej 30 lat i zazwyczaj po drugiej dawce szczepionki.

Warto podkreślić, że przechorowanie COVID-19 jest związane z istotnie większym ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego i innych powikłań kardiologicznych w porównaniu ze szczepieniem.

Korzyści z podania szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u dzieci, nastolatków i dorosłych zdecydowanie przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Obawy o odległe w czasie niekorzystne działanie szczepionki przeciw COVID-19 są nieuzasadnione. Miliony osób zostały zaszczepione szczepionką mRNA i nie występują u nich oddalone w czasie działania niepożądane. Z wyników badań z nadzoru nad bezpieczeństwem różnych rodzajów szczepionek wiemy, że działania niepożądane występują w ciągu pierwszego miesiąca po szczepieniu.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2022

Powiązane artykuły:

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały o wynikach bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat

Materiały źródłowe
  • Walter E.B. i wsp. Evaluation of the BNT162b2 Covid-19 Vaccine in Children 5 to 11 Years of Age. NEJM November 9, 2021.
  • Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). Interim Clinical Considerations for Use of COVID-19 Vaccines Currently Approved or Authorized in the United States.
  • A Phase 1/2/3 Study to Evaluate the Safety, Tolerability, and Immunogenicity of an RNA Vaccine Candidate Against COVID-19 in Healthy Children and Young Adults.

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading