Jakie są przeciwwskazania dla szczepień chorych z alergiami?
Szczepienia dzieci z chorobami alergicznym wykonujemy zgodnie z zaleceniami i zasadami jak dla całej populacji, uwzględniając specyficzne przeciwwskazania. Objawy kliniczne alergii nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Stwierdzenie objawów alergii u osób spokrewnionych nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Wbrew popularnemu przekonaniu alergicy mogą być szczepieni nawet szczepionkami, w których skład wchodzą nieznaczne ilości białka jaja kurzego tj. szczepionką przeciw grypie.
Dane z piśmiennictwa światowego jednoznacznie dowodzą, że choroby alergiczne nie stanowią przeciwwskazań do podawania szczepień ochronnych. Wyniki polskich badań podobnie nie wykazały istotnych różnic w częstości występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych u dzieci zdrowych i z chorobami alergicznymi po szczepieniu przeciw ospie wietrznej.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu. Dzieciom z chorobą alergiczną w przypadku uzasadnionej potrzeby szczepienia można podawać szczepionkę w warunkach szpitalnych.
Nie należy szczepić dzieci z chorobami alergicznymi:
- w okresie zaostrzenia choroby alergicznej.
- w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (intensywne pylenie traw, drzew, chwastów).
- jednoczasowo z podawaniem preparatów odczulających, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Większość przeciwwskazań do szczepienia w grupie pacjentów z chorobami alergicznymi ma charakter czasowy. Opóźnienie szczepienia do czasu ustąpienia objawów jest wskazane w przypadku:
- umiarkowanej i ostrej choroby infekcyjnej o ostrym przebiegu z lub bez gorączki,
- zaostrzenie lub znaczne nasilenie przebiegu choroby przewlekłej,
- można rozważyć opóźnienie szczepienia w okresie dużego stężenia alergenów,
- w przypadku immunosupresji wynikającej z podawanych leków w terapii choroby alergicznej.
Przeciwwskazaniami nie są:
- łagodne i umiarkowane reakcje alergiczne po poprzednich dawkach szczepionki , tj. obrzęk, zaczerwienienie, bolesności,
- stabilna postać choroby alergicznej (objawy o słabym lub umiarkowanym nasileniu przy zadowalającej kontroli choroby),
- reakcja alergiczna nie będąca anafilaksją na penicylinę,
- reakcja alergiczna nie będąca anafilaksją na lateks gumy naturalnej, żelatynę jadalną, tiomersal lub inny składnik szczepionki,
- dodatnie wyniki testów skórnych, jeżeli brak klinicznych objawów alergii,
- immunoterapia w dawkach nie prowadzących do zaburzeń układu immunologicznego,
- alergia na inne substancje, które nie występują w składzie szczepionek.