Jakie są korzyści ze szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków?
Program szczepień przeciw COVID-19 dostępny jest dla osób od 12 lat i starszych.
Korzyści ze szczepienia nastolatków przeciw COVID-19 dotyczą dwóch obszarów:
- zmniejszenia obciążenia chorobą i skutkami COVID-19 (ochrona bezpośrednia)
- zmniejszenia krążenia wirusa SARS-CoV-2 w populacji (ochrona pośrednia)
Szczepiąc przeciw COVID-19 nastolatki od 12 roku życia:
Zapewniamy im ochronę bezpośrednią
- Chronimy przed zachorowaniem. W pierwszej kolejności ochrony wymagają nastolatki z chorobami towarzyszącymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, otyłość ze względu na wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Ogólnie w populacji nastolatków zdecydowanie rzadziej obserwujemy ciężki przebieg choroby COVID-19, jednak zachorowania występują.
- Zapobiegamy długotrwałym następstwom związanym z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które chociaż rzadkie, mogą występować, np. wieloukładowy zespół zapalny.
Zapewniamy ochronę pośrednią
- Chronimy osoby z najbliższego otoczenia nastolatków, poprzez ograniczenia transmisji wirusa.
- Zwiększamy pulę osób, które są zaszczepione, a więc budujemy odporność zbiorowiskową.
- Nastolatki są dużą grupą populacyjną, w obrębie której może szerzyć się wirus SARS-CoV-2 i mogą pojawiać się ogniska epidemiczne zakażeń, np. w szkołach.
- Dzieci kontaktują się między sobą i nauczycielami, wracają do domów i mogą przenosić zakażenia na członków rodziny. Przeniesienie zakażenia na osoby starsze i schorowane wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.
- Ograniczamy transmisję wirusa SARS-CoV-2, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się nowych niebezpiecznych wariantów wirusa.
- Ułatwiamy powrót do normalności, w tym powrót do szkół oraz interakcji społecznych ważnych dla rozwoju dziecka.
Obecnie szczepienie przeciw COVID-19 nastolatków w wieku 12-17 lat można zrealizować dwudawkową szczepionką Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Drugą dawkę szczepionki podajemy po 21 dniach. Nie zaleca się mieszanych schematów szczepień przeciw COVID-19, ponieważ nie mamy jeszcze danych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność takiego postępowania. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podać w dowolnym czasie po lub przed podaniem innej szczepionki (np. przeciw HPV, KZM, lub błonicy, tężcowi i krztuścowi). Nie ma konieczności zachowania jakiegokolwiek odstępu. Przy planowaniu terminów innych szczepień po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 warto pamiętać, że po szczepieniu przeciw COVID-19 w ciągu pierwszych 2-3 dni mogą pojawić się, częściej niż po podaniniu innych szczepionkach, miejscowe i uogólnione niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie osoby szczepionej.
Decyzję o zaszczepieniu nastolatków podejmą rodzice. Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować nastolatka, który najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończy 12 lat. Zgodę na szczepienie nastolatka musi wyrazić rodzic/opiekun prawny, który potwierdza to podpisem na kwestionariuszu przed szczepieniem przeciw COVID-19 osoby małoletniej.