Jak zapisać się na bezpłatne szczepienie przeciw grypie?

Na bezpłatne szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań ani zapisów przez system e-rejestracji, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień.

Osoba uprawniona do bezpłatnego szczepienia przeciw grypie powinna skontaktować się telefonicznie z wyznaczonym punktem szczepień w celu zapisu na szczepienie.

Lista Punktów Szczepień realizujących bezpłatne szczepienia przeciw grypie zamieszczona jest na stronie Ministerstwa Zdrowia: MAPA „Sprawdź, gdzie wykonasz szczepienie przeciw grypie”.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia muszą złożyć oświadczenie o spełnieniu warunku wynikającego z Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022.

Do wykonania bezpłatnego szczepienia przeciw grypie nie potrzebna jest recepta na szczepionkę.

Jeśli należysz do osób uprawnionych do bezpłatnego szczepienia nie musisz prosić lekarza o receptę na szczepionkę ani umawiać się w przychodni. Wystarczy, że zgłosisz się do jednego ze wskazanych punktów szczepień i umówisz się na termin szczepienia.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie, a następnie porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.

Na szczepienie można zgłosić się również za pośrednictwem pracodawcy, który umawia się z punktem na organizację szczepień swoich pracowników, studentów lub podopiecznych.

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2021

Powiązane artykuły:

Grypa

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading