Jak wygląda kwalifikacja dziecka w wieku 5-11 lat do szczepienia przeciw COVID-19?
Przed szczepieniem przeciw COVID-19 należy przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne, w celu wykrycia przeciwwskazań do szczepienia lub stanów wymagających zachowania szczególnej ostrożności w czasie szczepienia.
Celem kwalifikacji lekarskiej do szczepienia jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.
Badanie kwalifikacyjne dziecka w wieku 5-11 lat przeprowadza lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu.
Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat obejmuje 2 elementy:
- celowany wywiad przesiewowy przeprowadzony według ujednoliconego kwestionariusza,
- przesiewowe badanie przedmiotowe (fizykalne),
aby łącznie zidentyfikować przeciwwskazania do szczepienia lub stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności w czasie szczepienia.
Lekarz kwalifikujący podejmuje decyzję o szczepieniu na podstawie analizy uzyskanych odpowiedzi na pytania ujęte w kwestionariuszu i wyników badania przedmiotowego.
Rodzic/opiekun prawny wypełnia kwestionariusz przed zgłoszeniem się na kwalifikację, personel medyczny przeprowadza wywiad i uzupełnia kwestionariusz w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta.
W przypadku, gdy wywiad nie ujawnia objawów alarmowych, a dziecko wygląda na zdrowe i uzyskano jednoznacznie negatywne odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu, możliwe jest zastosowanie przesiewowego badania przedmiotowego ograniczonego do:
- pomiaru temperatury ciała (metodą bezdotykową),
- oglądania skóry (wykwity),
- oceny układu oddechowego.
W razie wątpliwości lub sygnałów alarmowych wynikających z odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu, należy przeprowadzić bardziej szczegółowe, standardowe badanie lekarskie.
U dzieci chorych przewlekle badanie przedmiotowe powinno być rozszerzone o sprawdzenie tych objawów, które mogą wskazywać na zaostrzenie choroby podstawowej. Nie wszystkie wykryte w ten sposób odchylenia będą przeciwwskazaniem do szczepień, ale ich ujawnienie pozwoli na modyfikację leczenia oraz wykluczenie stwierdzonego objawu jako niepożądanego odczynu poszczepiennego.
- Standard kwalifikacji do szczepienia dzieci i młodzieży. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Medycyna Praktyczna Szczepienia wydanie specjalne 1/2019.
- Art. 21C ust 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.