

Jak realizować szczepienia u dziecka z brakiem dokumentacji o zrealizowanych szczepieniach ochronnych?
W sytuacji, kiedy nie ma dostępu do dokumentacji o zrealizowanych szczepieniach ochronnych dziecka (książeczki zdrowia, karty szczepień), również w sytuacji, kiedy dokumentacja uległa zniszczeniu, lekarz kwalifikujący dziecko do szczepienia uznaje dziecko za niezaszczepione.
Wskazane jest opracowanie Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz) uznając pacjenta za niezaszczepionego.
Uzupełnienie szczepień jest najprostszym i najbardziej pragmatycznym postępowaniem. Podanie dodatkowych dawek rutynowych szczepionek nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla dziecka, stanowi bezpieczne postępowanie zgodne z ogólnymi zasadami realizacji szczepień.
W przypadku braku dokumentacji szczepień nie zaleca się rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia, gdyż jest to postępowanie skomplikowane, wymagające dłuższego czasu, dużo droższe i nie zawsze skuteczne. Ograniczeniem jest również fakt, że w wielu przypadkach dostępne testy serologiczne nie wykrywają swoistych przeciwciał w surowicy po szczepieniu.
Ustne oświadczenie rodziców/opiekunów dziecka bez dokumentacji medycznej nie stanowi dowodu potwierdzającego wykonane szczepienia.
W praktyce jedynym szczepieniem, którego wykonanie można uznać za bardzo prawdopodobne w przypadku braku dostępu do dokumentacji szczepień, jest szczepienie BCG przeciw gruźlicy, ponieważ pozostawia typową bliznę poszczepienną na lewym ramieniu. U ponad 5% dzieci prawidłowo zaszczepionych BCG blizna nie jest jednak widoczna, a w takim przypadku przy braku dokumentacji zaleca się ponowne szczepienie.
Zgodnie z ogólnymi zasadami szczepień w razie braku dokumentacji bezpieczniejszym i zalecanym wyborem jest powtórzenie szczepień.
Powiązane artykuły:
- General Best Practice Guidelines for Immunization: Best Practices Guidance of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP).
- Minister Zdrowia: Wytyczne dotyczące sposobu realizacji szczepień dzieci z Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. 10.03.2022.
Przeczytaj również


Refundacja szczepionki przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
CZYTAJ WIĘCEJ

Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ

Jakie są korzyści ze szczepienia dzieci przeciw ospie wietrznej?
CZYTAJ WIĘCEJ
