
Czy szczepionkę mRNA przeciw COVID-19 można podawać kobietom karmiącym piersią?
W grupie kobiet karmiących piersią nie prowadzi się badań klinicznych. Stąd też w badaniach klinicznych szczepionek mRNA Comirnaty i Moderna nie uczestniczyły kobiety karmiące piersią. Podobnie jak w przypadku innych dostępnych na rynku szczepionek.
Szczepionka mRNA zawiera tylko informację genetyczną o syntezie białka S wirusa SARS-CoV-2. Biorąc pod uwagę rodzaj szczepionki (szczepionka syntetyczna) oraz znany mechanizm jej działania, ryzyko niepożądanych zdarzeń u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest czysto teoretyczne. Podobna sytuacja dotyczy innych dostępnych na rynku szczepionek. Wszystkie (poza wyjątkiem, żywa szczepionka przeciw żółtej gorączce) mogą być podawane kobiecie w okresie laktacji.
Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do podania dostępnych i rutynowo stosowanych szczepionek dla dorosłych
Okres karmienia piersią nie jest wymieniony jako przeciwwskazanie w Charakterystyce Produktu Leczniczego zarejestrowanej w UE szczepionki Comirnaty lub szczepionki Moderna. W punkcie dotyczącym karmienia piersią wskazano jedynie, że nie wiadomo, czy szczepionka mRNA przenika do mleka. Informacja ta odnosi się do braku badań prowadzonych w grupie kobiet karmiących piersią w czasie prowadzonych przedrejestracyjnych badań klinicznych.
Amerykańska Agencja Żywnosci i Leków (FDA) oraz Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) zostawiają w przypadku szczepionek mRNA przeciw COVID-19 decyzję o szczepieniu kobiecie, po przedstawieniu jej informacji przez lekarza o szczepionce i braku jak na razie danych nt. bezpieczeństwa tego typu szczepionek podczas karmienia piersią. Lekarz powinien przedstawić kobiecie korzyści wynikające ze szczepienia (aktywność wirusa w populacji, skuteczność szczepionki, ryzyko zachorowania na COVID-19 i ciężkość choroby u matki, w tym wpływ choroby matki na zdrowie noworodka) oraz potencjalne ryzyko (brak wiedzy z badań klinicznych). Dotyczy to szczególnie personelu medycznego, narażonego na zakażenie koronawirusem, gdzie korzyści mogą zdecydowanie przewyższać potencjalne ryzyko.
Podobnie brytyjskie zalecenia dla lekarzy podkreślają możliwość szczepienia w okresie laktacji w sytuacji kiedy kobieta narażona jest na zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.
Znamy również stanowiska polskich ekspertów, którzy rekomendują objęcie matek karmiących piersią szczepieniami przeciw COVID-19. Szczególnie dotyczy to kobiet z grup wysokiego ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – matki pracujące w ochronie zdrowia i matki wcześniaków.
W przypadku kobiet karmiących piersią możliwe jest szczególne podejście do szczepień przeciw COVID-19.
Zalecana jest indywidulana decyzja kobiety po przedstawieniu przez lekarza korzyści oraz ryzyka związanego z podaniem szczepionki mRNA przeciw COVID-19.
Jeśli kobieta karmiąca piersią należy do grupy ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, może zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19 szczepionką mRNA.
Powiązane artykuły:
- Vaccinating Pregnant and Lactating Patients Against COVID-19. CDC.
- Szczepienie przeciwko COVID-19 kobiet w ciąży i karmiących piersią. Medycyna Praktyczna/ Szczepienia.
- Vaccination Considerations for People who are Pregnant or Breastfeeding.
- Green book. Chapter 14a COVID-19-SARS-CoV-2 provisional quidance subject to MHRA approval vaccine supply.
- Stanowisko Fundacji Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w okresie laktacji .
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego ws. szczepień przeciwko COVID-19.