Epidemiolodzy apelują. Nie słuchajcie przypadkowych wypowiedzi w sprawie szczepień przeciw COVID-19. Wsłuchajcie się w głos lekarzy, którzy na co dzień zajmują się chorymi z COVID-19.

Opublikowano w dniu: 9 grudnia 2020

7 grudnia 2020 roku Zarząd Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) opublikował list otwarty skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, a także członków Sejmu i Senatu. Lekarze epidemiolodzy zaapelowali, aby w sprawie szczepień przeciw COVID-19 wsłuchać się w głos zakaźników, epidemiologów, immunologów, wakcynologów, którzy wiedzą, że szczepionka przeciw COVID-19 nie jest pomysłem ostatnich miesięcy, tylko wynikiem wielu lat pracy nad technologią, która właśnie teraz znalazła zastosowanie.

Epidemiolodzy zaapelowali do Polaków, którzy szukają informacji na temat szczepień przeciw COVID-19, aby nie słuchać głosów doradczych, których doświadczenie i wiedza są odległe od chorób zakaźnych, immunologii i wakcynologii. Nie każdy kto tytułuje się doktorem, skończył studia medyczne i nie każdy profesor jest ekspertem w tej konkretnej dziedzinie jaką są szczepienia przeciw COVID-19.

My, specjaliści chorób zakaźnych, którzy od blisko roku diagnozujemy i leczymy chorych z COVID-19, stykający się codziennie ze śmiercią powodowaną przez SARS-CoV-2, apelujemy o ignorowanie apeli osób, które nazywają się naukowcami i lekarzami, a których zakres kompetencji nie wskazuje na posiadanie wiedzy uprawniającej do wydawania opinii na temat chorób zakaźnych, a w szczególności COVID-19, i szczepień przeciwko SARS-CoV-2 – napisali członkowie zarządu PTEiLChZ.

Apel jest odpowiedzią na list skierowany do prezydenta przez grupę kilkudziesięciu lekarzy i naukowców podważających bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19. Podpisało się pod nim 19 profesorów, ale tylko pięciu z wykształceniem medycznym, przy czym żaden ze specjalnością w epidemiologii, wakcynologii czy chorobach zakaźnych.

Apel podpisali wszyscy członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading