Epidemia odry w Regionie Europejskim WHO wciąż się utrzymuje

Opublikowano w dniu: 21 sierpnia 2018

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w pierwszym półroczu w Europejskim Regionie WHO wykryto 41 tys. przypadków odry u dzieci i osób dorosłych. Najbardziej ucierpiała Ukraina, gdzie zachorowało ponad 23 tys. osób, tj. ponad połowę zachorowań w całym Regionie. W krajach UE najwięcej zachorowań zanotowano w Rumunii (4317), Francji (2588), Grecji (2238) oraz Włoszech (1716). 37 osób zmarło z powodu odry. Przyczyna to spadek stanu zaszczepienia przeciw odrze.

Liczba zachorowań na odrę w pierwszym półroczu 2018 roku jest najwyższa w porównaniu do podobnych okresów w całej ostatniej dekadzie. Wzrost zachorowań obserwujemy od 2017 roku, kiedy zarejestrowano w Europie – 23 927 zachorowania. Po 2016 roku, kiedy w Europie odnotowano 5 273 tj. najmniej zachorowań w ostatnim czasie,  obserwujemy gwałtowny wzrost liczby zachorowań i przedłużającą się epidemię odry w Europejskim Regionie WHO- powiedziała Dr Zsuzsanna Jakob, Dyrektor Regionu Europejskiego WHO. Najlepszym sposobem zapobiegania tej sytuacji jest wdrożenie działań prowadzących do poprawy stanu zaszczepienia przeciw odrze.  Na terenie Europejskiego Regionu WHO, w Rumunii, Francji, Gruzji, Grecji, Włoszech, Rosji, Serbii oraz na Ukrainie zarejestrowano w każdym kraju ponad 1000 zachorowań. Najbardziej ucierpiała Ukraina, gdzie zachorowało ponad 23 000 osób, tj. ponad połowę zachorowań w całym Regionie.

Wirus odry jest wyjątkowo zakaźny i łatwo rozprzestrzenia się wśród wrażliwych nieuodpornionych osób. Aby zapobiec epidemii konieczne jest utrzymanie stanu zaszczepienia 2 dawkami szczepionki na poziomie co najmniej 95%. Eksperci WHO podkreślają również znaczenie uzupełnienie szczepień dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy w przeszłości, bez uzasadnionych medycznych przeciwwskazań do szczepień, nie zostali zaszczepieni.

Stan zaszczepienia przeciw odrze 2 dawkami szczepionki zwiększył się w Regionie Europejskim z 88% w 2016 roku do 90% w 2017 roku. Wciąż utrzymują się znaczne różnice na poziomie lokalnym. Znamy obszary, gdzie stan zaszczepienia wynosi ponad 95%, ale również takie gdzie jest niższy niż 70%.

Materiały źródłowe

Measles in Europe: “We are seeing a dramatic increase in infections and extended outbreaks”. Outbreak news today. August 20, 2018.

Odra w Europie. Najnowsze dane ECDC.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading