Dzięki szczepieniom obowiązkowym mamy w Polsce wysoki odsetek zaszczepionych. Nie wymyślono niczego lepszego. Nie możemy z nich zrezygnować.

Opublikowano w dniu: 4 maja 2017

Dzięki szczepieniom obowiązkowym mamy w Polsce wysoki odsetek zaszczepionych. Nie wymyślono niczego lepszego. Nie możemy z nich zrezygnować-  mówił podczas konferencji poświęconej szczepieniom minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Na konferencji zorganizowanej z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2017 „Szczepienia działają”, która odbyła się 24.05.2017 w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- Państwowym Zakładzie Higieny na temat szczepień, jednoznacznie wypowiedział się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z zasadą, że najlepszy jest osobisty przykład, minister powiedział, wskazując jako przykład szczepienia przeciw grypie, że jesienią zaszczepił się sam oraz zdopingował do szczepienia całą swoją najbliższą rodzinę.

Minister Konstanty Radziwiłł stanowczo opowiedział się przeciwko pomysłom rezygnacji z obowiązkowych szczepień ochronnych. Tam, gdzie zrezygnowano z obowiązku szczepień, odsetek osób zaszczepionych przeciwko niektórym chorobom wyraźnie się zmniejszył.  Program obowiązkowych szczepień ochronnych jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli nie wszystkim się to podoba. Trzeba mieć świadomość, jakie są konsekwencje wyborów negatywnych. Żyjemy w świecie, który w różnych obszarach wkracza w zakres wolności człowieka i powszechnie to akceptujemy. Zasady ruchu drogowego mówią, że Polsce trzeba jeździć po prawej stronie a nie po lewej. Nie ma wyboru. Tak jest bezpieczniej dla wszystkich. To kwestia naszej wspólnej odpowiedzialności – powiedział Radziwiłł.

Nie ma drugiej grupy leków, które byłby tak przebadane, na tak ogromnej liczbie osób przetestowane, jak szczepionki – podkreślił minister Radziwiłł.

Minister podkreślił, że mimo zwiększającej się liczby osób odmawiających szczepień, w Polsce ciągle utrzymuje się duża, w przypadku wielu szczepień przekraczająca 95% wyszczepialność. Tak jest też, według dostępnych danych epidemiologicznych, w przypadku odry.
Zwrócił uwagę na niesłuszne przerysowywanie i potęgowanie obaw przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP). – Do NOP dochodzi bardzo rzadko, szczególnie do tych z poważnymi skutkami. Ciężkie NOP zdarzają się w kilku, najwyżej kilkunastu przypadkach rocznie w skali całego kraju.
Podkreślił również znaczenie rozszerzenia obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych o szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci urodzonych w 2017.

Dokumentacja całej konferencji: Serwis Zdrowie PAP „Postaw na wiedzę”

Pełna wypowiedź ministra zdrowia: od 6 do 25 min ww zapisu.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading