Drgawki gorączkowe po szczepieniu występują rzadko
17 kwietnia 2019 roku w czasopiśmie Pediatrics opublikowano wyniki badaczy z Uniwersytetu w Sydney oraz Australijskiego Centrum Badań i Nadzoru nad Sczepieniami (NCIRS), w których porównano występowanie drgawek gorączkowych związanych ze szczepieniem oraz drgawek gorączkowych o innej przyczynie. Wykazano, że charakterystyka drgawek gorączkowych, które występują po niektórych szczepieniach nie różni się od drgawek gorączkowych z powodu innej przyczyny.
Drgawki gorączkowe występują u 3-5% dzieci do 6 r.ż. Napady drgawek mogą wystąpić szczególnie w przebiegu chorób zakaźnych, z powodu wysokiej gorączki. Drgawki gorączkowe powoduje nagły wzrost temperatury ciała, często związany z chorobą wirusową, taką jak grypa. Napady gorączkowe są na ogół krótkotrwałe i nie wymagają długotrwałego leczenia. Drgawki gorączkowe mogą pojawić się również jako odczyn po podaniu niektórych szczepionek.
Badacze wykazali, że większość napadów drgawek, które mogą wystąpić po szczepieniach ma charakter krótkotrwały, nie wymaga leczenia oraz cechuje się dobrym rokowaniem. W Australii w okresie pierwszych dwóch lat życia dziecka podawanych jest 13 szczepionek. Epizody gorączkowe po szczepieniu stanowiły zaledwie 6% wszystkich epizodów drgawek gorączkowych odnotowanych w szpitalach pediatrycznych w Australii.
Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie Pediatrics to pierwsze prospektywne badanie kohortowe badające epizody drgawek gorączkowych wśród dzieci do 6 r.ż.. W badaniu porównywano charakterystykę napadów drgawek gorączkowych związanych ze szczepieniem z drgawkami gorączkowymi, które wystąpiły z innego powodu, szczególnie w odniesieniu do długości napadu, nawrotu napadu, potrzeby przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej, długości pobytu w szpitalu i podejmowanego leczenia. Badacze zebrali informacje na temat dzieci, które w ciągu 14 miesięcy zgłosiły się do oddziału ratunkowego w pięciu szpitalach pediatrycznych Australii za pośrednictwem prowadzonej tam sieci nadzoru epidemiologicznego.
„Wiemy, że drgawki gorączkowe nie powodują długofalowych skutków, ale zrozumiałym jest, że budzą u rodziców i opiekunów strach” – powiedziała dr Lucy Deng, główna autorka pracy. „W naszym badaniu w grupie 1022 dzieci, u których wystąpił pierwszy napad drgawek gorączkowych nie wykazano różnicy między napadami drgawek gorączkowych związanych ze szczepieniem a innymi napadami drgawek gorączkowych w odniesieniu do długości napadu, ryzyka kolejnego napadu gorączkowego w ciągu pierwszych 24 godzin, długości pobytu w szpitalu lub konieczności przyjmowania leków w przypadku napadu”. Niektóre szczepionki związane są z częstszym ryzykiem drgawek gorączkowych, np. szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce lub równoczesne podawanie niektórych szczepionek przeciw grypie i szczepionki przeciw pneumokokom. Poza tym, że nie znaleziono różnicy w nasileniu napadów drgawek gorączkowych, badacze wykazali, że 12% dzieci z drgawkami gorączkowymi związanymi ze szczepieniem miało jednocześnie infekcję potwierdzoną badaniami laboratoryjnymi. W tym wypadku przyczyną drgawek gorączkowych mogło być naturalne zakażenie, np. infekcja dróg oddechowych, dróg moczowych lub zapalenie żołądkowo-jelitowe.
Drgawki gorączkowe związane ze szczepieniem były rzadkie. Nie różniły się intensywnością w porównaniu do drgawek gorączkowych, które miały inną przyczynę.
- New research reassures parents that febrile seizures following vaccination not dangerous. Wed, 04/24/2019
- Lucy Deng, Heather Gidding, Kristine Macartney, Nigel Crawford, Jim Buttery, Michael Gold, ichmond, Nicholas Wood. Postvaccination Febrile Seizure Severity and Outcome. Pediatrics, 2019, 143, 5.