Chiny zarejestrowały pierwszą krajową szczepionkę przeciw HPV

Opublikowano w dniu: 14 stycznia 2020

Chińska instytucja odpowiedzialna za zarejestrację leków  National Medical Products Administration (NMPA) poinformowała, że zarejestrowano pierwszą wyprodukowaną w Chinach szczepionkę przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). NMPA przekazała informację, że nowa szczepionka przeciw HPV o nazwie Cecolin chroni przed zakażeniami wywołanymi wirusem HPV typu 16 i 18, które są odpowiedzialne za przypadki raka szyjki macicy. Szczepionka jest wskazana dla dziewcząt i kobiet w wieku od 9 do 45 lat. Cecolin produkowana przez firmy Xiamen Innovax Biotech Co. Ltd. i Xiamen University jest pierwszą szczepionką przeciw HPV opracowaną i zarejestrowaną w Chinach. Producent nie wyznaczył jeszcze terminu jej dostępności na chińskim rynku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zakażenie wirusem HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy, czwartego najczęściej występującego nowotworu u kobiet. HPV jest przenoszony drogą płciową, wywołuje również nowotwory odbytu, sromu, pochwy i penisa. Zgodnie z raportem opublikowanym w Chinese Journal of Oncology w 2019 r. w Chinach w 2015 r. odnotowano ponad 111 000 nowych przypadków raka szyjki macicy, co stanowi jedną trzecią przypadków na świecie i połowę wszystkich zachorowań w Azji. Brak dostępności szczepionek przeciw HPV w Chinach powodował, że wiele osób wyjeżdżało turystycznie np. do Hongkongu aby się zaszczepić.

Szczepionki przeciw HPV pojawiły się w Chinach po raz pierwszy w sierpniu 2017 r., rok po rejestracji w tym kraju szczepionki Cervarix (GlaxoSmithKline) chroniącej przed zakażeniami typem 16 i 18. Dwa lata później instytucja odpowiedzialna za rejestrację leków w Chinach zarejestrowała szczepionkę Gardasil 9 (Merck) chroniącą przed zakażeniami dziewięcioma typami wirusa HPV.

Szczepionki te są dostępne na rynku odpłatnie, nie zostały objęte chińskim ubezpieczeniem zdrowotnym. Pojedyncza dawka szczepionki Cervarix kosztuje 580 juanów (83 USD), a całkowity koszt 3 dawkowego schematu szczepień przeciw HPV wynosi 1740 juanów.

Eksperci uważają, że rejestracja krajowej szczepionki przeciwko HPV umożliwi jej szerszy dostęp. Firma Innovax informuje, że dawka szczepionki Cecolin będzie kosztowała 329 juanów, czyli prawie połowę mniej w porównaniu do ceny szczepionki importowanej. Całkowity koszt szczepienia preparatem Cecolin dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat wyniesie 658 juanów, a nastolatek powyżej 14 lat i kobiet dorosłych – 987 juanów.

„Szczepionka Cecolin może znacznie obniżyć koszty szczepień, przynosząc korzyści nie tylko Chinom, ale także innym krajom o niskim i średnim dochodzie, poprawiając sytuację raka szyjki macicy na świecie” – powiedział Zhao Fanghui, zastępca dyrektora Działu Epidemiologii w Krajowym Centrum Nowotworów w Pekinie.

Firma Xiamen Innovax złożyła wniosek o „wstępną ocenę szczepionki” przez Światową Organizację Zdrowia planując w przyszłości szerszą dostępność produkowanej w Chinach szczepionki przeciw HPV. Celem WHO jest zapewnienie ochrony poprzez szczepienia przeciw HPV 90% dziewcząt poniżej 15 roku życia do 2030 r. Jeżeli ten cel uda się osiągnąć, globalny problem zdrowotny jakim są zakażenia wirusem HPV zostaną w znacznym stopniu ograniczone.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading