Wytwórca szczepionki przeciw HPV potrzebuje 2 lata na wyprodukowanie i zabezpieczenie odpowiedniej ilości produktu do realizacji powszechnego programu szczepień

Opublikowano w dniu: 15 stycznia 2020

7 stycznia 2020 roku na stronie Sejmu RP udostępniono odpowiedź wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego na interpelację poselską w kwestii braku szczepionek Gardasil i Gardasil 9 przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka ( HPV). Przyczyny ograniczonej dostępności na polskim rynku produktu leczniczego Gardasil oraz Gardasil 9 związane są z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciw HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców, przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych wytwórcy, jak również z zakończeniem produkcji tej szczepionki przez inną globalną firmę.

Jak poinformował wytwórca szczepionki, jej produkcja trwa 2 lata i nie ma możliwości w krótkim czasie nagle zwiększyć jej dostawy na rynek. Firma poinformowała Ministra Zdrowia, że w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby tych państw, które wprowadziły do swoich kalendarzy szczepień powszechne szczepienia przeciw HPV, a w przypadku przyjęcia przez Polskę szczepienia przeciw HPV do kalendarza szczepień ochronnych, potrzebuje 2 lat na wyprodukowanie i zabezpieczenie odpowiedniej ilości produktu dla populacji Polski. Zadeklarowała jednak, iż mając na uwadze fakt, że nie informowała dotychczas o możliwych problemach, dostarczy odpowiednią ilość szczepionki na dokończenie schematu szczepień dla osób, które rozpoczęły szczepienia w 2019 roku. Dotyczyć to ma zarówno pacjentów uczestniczących w samorządowych programach szczepień ochronnych przeciw wirusowi HPV, jak i tych, którzy rozpoczęli takie szczepienia indywidualnie.

Jednocześnie poinformowano Naczelną Izbę Lekarską oraz Naczelną Izbę Aptekarską o zaistniałej sytuacji i zalecono nierozpoczynanie szczepień nowych pacjentów z uwagi na fakt, że podmiot odpowiedzialny poinformował o braku możliwości zabezpieczenia potrzeb nowych pacjentów w 2020 roku.

W Europie zarejestrowane są 3 szczepionki przeciw HPV: Cervarix, Gardasil oraz Gardasil 9.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading