Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zaleca szczepienia przeciw odrze dla podróżujących

Opublikowano w dniu: 20 listopada 2018

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) opublikowało zalecenia dotyczące szczepień przeciw odrze dla podróżujących do Izraela. W Izraelu występuje epidemia odry. Od września 2018 roku zgłoszono tam ponad 1000 przypadków odry. Dlatego CDC zaleca osobom podróżującym do tego kraju sprawdzenie swojego stanu uodpornienia przeciw odrze, tj. sprawdzenie czy zostali zaszczepieni przeciw odrze, śwince i różyczce (szczepionka MMR).

Ministerstwo Zdrowia Izraela poinformowało, że do 5 listopada 2018 roku odnotowano 1 401 zachorowań na odrę, z których większość zgłoszono w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Najwięcej zachorowań wystąpiło w Jerozolimie (838), Tzfat (219) oraz Petah Tikva (89) i Tel Avivie (89). Większość zachorowań wystąpiła u osób w wieku poniżej 20 lat. Ponadto niektóre zachorowania na odrę, które odnotowano w Stanach Zjednoczonych powiązano z osobami, które zaraziły się odrą w Izraelu.

CDC zaleca podróżującym następujące sposoby ochrony przed odrą:

  • sprawdzenie czy jest się zaszczepionym przeciw odrze lub w inny sposób uodpornionym,
  • osoby, które nie znają swojego statusu szczepienia i/lub nie wiedzą czy są uodpornione przeciw odrze powinny się zaszczepić przed podróżą,
  • niemowlęta powinny być zaszczepione 1 dawką szczepionki MMR,
  • dorośli i dzieci w wieku powyżej 1 roku życia powinni być zaszczepieni 2 dawkami szczepionki MMR w odstępie co najmniej 4 tygodni.,
  • należy unikać kontaktu z osobami chorymi na odrę.

Odra to bardzo zakaźna choroba, która łatwo rozprzestrzenia się wśród osób niezaszczepionych. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha, które prowadzi do głuchoty, ostrego zapalenia i obrzęku mózgu, a nawet śmierci.

Źródło:

CDC issues travel notice for Israel due to measles outbreak. Outbreak News Today, November 19, 2018.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading