Monitorowanie bezpieczeństwa szczepionek w Europie

Opublikowano w dniu: 3 października 2020

Szczepionki chronią miliony ludzi na całym świecie przed chorobami zakaźnymi.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przygotowało film, który wyjaśnia jak w Europie monitorowane jest bezpieczeństwo szczepionek i jak to się robi.

Obejrzyj film (włącz napisy w swoim języku!), aby dowiedzieć się więcej o sieci, która zapewnia monitorowanie bezpieczeństwa szczepień. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie szczepionki w Unii Europejskiej są bezpieczne i pomagają chronić Ciebie i Twoją rodzinę!

Szczepionki chronią miliony ludzi na całym świecie przed chorobami zakaźnymi.
Ale kto i w jaki sposób monitoruje bezpieczeństwo szczepionek w Europie?
Wszystkie szczepionki w Europie są dopuszczane do obrotu i stale monitorowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) oraz jej krajowe odpowiedniki (w Polsce – Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych).
Kiedy dostępne na rynku szczepionki zaczynają być stosowane w programach szczepień ochronnych w UE są monitorowane, dzięki czemu ewentualne problemy z bezpieczeństwem oraz niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) są wykrywane tak szybko jak to możliwe. Dzięki systemowi monitoringu bezpieczeństwa szczepionek EMA może zainterweniować, aby chronić nasze zdrowie. Podobnie jak po podaniu jakiegokolwiek leku/produktu medycznego, po podaniu szczepionki mogą wystąpić określone NOP, np. niegroźne krótkotrwałe objawy, tj. gorączka. Poważne działania niepożądane są bardzo rzadkie. Zwykle dotyczą mniej niż 1 osoby na 10 000 zaszczepionych. Czasami dają się zaobserwować dopiero po zastosowaniu szczepionki u setek tysięcy osób. Ważne jest aby instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo szczepionek wiedziały o możliwych skutkach ubocznych, aby im się lepiej przyjrzeć. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka/u siebie wystąpienie NOP po szczepieniu, powiadom od razu lekarza lub zgłoś to samodzielnie władzom odpowiedzialnym za kontrolą leków/szczepionek. Wszystkie informacje o niepożądanych odczynach poszczepiennych są zbierane w unijnej bazie danych. Baza ta pozwalaj unijnym ekspertom ciągłe monitorowanie potencjalnych zagrożeń. Eksperci EMA regularnie dokonują oceny zgłoszonych NOP oraz informacji z badań nad szczepionkami prowadzonymi na całym świecie. Eksperci EMA reprezentują wszystkie instytucje kontroli produktów leczniczych w UE. Analizują oni wszelkie dowody naukowe, aby ustalić czy dane objawy, które wystąpiły po szczepieniu, faktycznie związane są ze szczepionką, czy też z innymi czynnikami. Jeżeli eksperci uznają, że dana szczepionka nie jest bezpieczna, EMA może zdecydować o zmianie sposobu jej stosowania lub zabronić jej podawania osobom bardziej narażonym na występowanie NOP. W takiej sytuacji EMA zaktualizuje również informacje o sposobie podawania i dane w ulotce oraz Charakterystyce Produktu Leczniczego  oraz poinformuje pacjentów i pracowników ochrony zdrowia o swoich zaleceniach. W wyjątkowych sytuacjach może nawet całkowicie wycofać szczepionkę z obrotu. Eksperci EMA korzystają z porad badaczy, naukowców i pracowników ochrony zdrowia. Współpracują też z organami opieki zdrowotnej spoza Europy, w tym Światową Organizacją Zdrowia. Taki system daje pewność, że wszystkie dostępne na rynku szczepionki są bezpieczne i pomagają chronić ciebie i twoją rodzinę.
Więcej informacji: European Vaccination Information Portal.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.