Niezwykle skuteczna szczepionka przeciw HPV
Realizowany w Szkocji program szczepień przeciw HPV potwierdza wysoką skuteczność szczepionki. Wyniki dużego badania obserwacyjnego prowadzonego w Szkocji, wskazują, że kobiety zaszczepione przeciw HPV w wieku nastoletnim, nie chorują na raka szyjki macicy.
Opublikowane w styczniu 2024 r. w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute wyniki badania obserwacyjnego przeprowadzonego przez Public Health Scotland (PHS) we współpracy z uniwersytetami w Strathclyde i Edynburgu pokazują, że szczepionka przeciw HPV jest wysoce skuteczna w zapobieganiu raka szyjki macicy.
Od czasu wprowadzenia szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) u dziewczynek w wieku 12–13 lat nie wykryto żadnego przypadku raka szyjki macicy u kobiet, które były w pełni zaszczepione. Program rozpoczął się w Szkocji w 2008 roku.
Dane z realizacji programów szczepień, gdzie oceniana jest rzeczywista skuteczność szczepionek przeciw HPV pokazują, że radykalnie zmniejszają one ryzyko raka szyjki macicy u kobiet, które zostały zaszczepione w wieku nastoletnim. Z danych systemu badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy w Szkocji wynika, że w ciągu 12 lat po szczepieniu wśród kobiet, które otrzymały szczepionkę przeciw HPV w wieku 12–13 lat, nie wykryto żadnego przypadku raka szyjki macicy. Badania objęły w sumie 450 tysięcy kobiet. W tej grupie było około 300 tysięcy niezaszczepionych i około 150 tysięcy zaszczepionych.
HPV to powszechny wirus, który rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt skóra do skóry – zwłaszcza kontakt seksualny – i jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy, a także wywołuje raka odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz jamy ustnej i gardła u kobiet i mężczyzn.
Nie ma leku na zakażenie HPV, szczepionki chronią przed najczęstszymi formami wirusa powodującymi raka, zwłaszcza jeśli zostaną podane przed podjęciem aktywności seksualnej.
Palmer T.J. i wsp. Invasive cervical cancer incidence following bivalent human papillomavirus vaccination: a population-based observational study of age at immunization, dose, and deprivation. J Natl Cancer Inst 2024 Jan 22:djad263.