Zmniejszający się stan zaszczepienia to ryzyko wzrostu liczby chorych na odrę

Opublikowano w dniu: 21 marca 2018

W dniu 27 lipca 2017 roku w czasopiśmie naukowym „JAMA Pediatrics” opublikowano wyniki badania, z którego wynika, że pozornie nieznaczny spadek liczby szczepień przeciw odrze może powodować kilkukrotny wzrost liczby chorych. Zagrożenie staje się tym bardziej realne, że coraz liczniejsza grupa rodziców pod wpływem ruchów antyszczepionkowych nie zgadza się na szczepienia.

Według badaczy z Uniwersytetu Stanforda i Baylor College of Medicine już pięcioprocentowe obniżenie stanu zaszczepienia skutkuje trzykrotnym zwiększeniem liczby chorych na odrę.

Dlaczego naukowcy skupili się akurat na odrze? „Zrobiliśmy to, ponieważ odra to przykład wyjątkowo zaraźliwej choroby” – mówi główny prowadzący badań, doktor Nathan Lo. Jeśli stan zaszczepienia spadnie w Stanach Zjednoczonych jeszcze bardziej, najprawdopodobniej będzie to choroba, która wywoła epidemię”. Dr Lo powiedział, że ma nadzieję, że uzyskane wyniki pomogą ustawodawcom podejmującym decyzje dotyczące polityki szczepień. „Uważam, że nasze badanie jest sygnałem ostrzegawczym, czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach i latach, ponieważ wskaźniki dotyczące szczepień nadal konsekwentnie spadają- powiedział współautor pracy Peter Hotez  z Baylor College of Medicine.

W Stanach Zjednoczonych w kilku regionach stan zaszczepienia przeciw odrze sięga granicy 90-95% czyli poziomu, który zapewnia odporność zbiorowiskową, a więc zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa w populacji oraz ochronę osób, których z racji przeciwwskazań nie można zaszczepić. Badanie przewiduje gwałtowny wzrost liczby zachorowań na odrę, jeśli stan zaszczepienia będzie się  nadal zmniejszał.

Pomimo tego, że dzięki szczepieniom odra w Stanach Zjednoczonych została opanowana, co roku dochodzi do kilkudziesięciu- kilkuset zachorowań. Dotyczy to najczęściej osób podróżujących, którzy zakażają się odra zagranicą. Okres wylegania choroby to średnio 4 dni, w tym czasie osoba zakażona nie wiedząc o tym rozsiewa wirusa kichając i kaszląc, zanim pojawią się objawy. Wirus odry pozostaje zakaźny w powietrzu przez dwie godziny, to wyjątkowo długi czas dla wirusa przenoszonego droga kropelkową. Stąd wynika wysoka zakaźność tej choroby.

W Stanach Zjednoczonych obowiązek szczepień jest realizowany w ten sposób, że dzieci nie szczepione nie są przyjmowane do placówek publicznych, tj. przedszkola lub szkoły podstawowe. Wszędzie (poza trzema stanami) możliwa jest odmowa szczepień z powodów wyznania, a w 18 stanach z powodów osobistych przekonań. Najbardziej restrykcyjnym przykładem jest stan Kalifornia, gdzie od 2015 roku, po wybuchu epidemii odry w Disneylandzie nie ma tam możliwości odmowy szczepień MMR ani z powodów religijnych ani z powodu osobistego przekonania.

Naukowcy analizowali dane dotyczące stanu zaszczepienia szczepionką MMR dzieci w wieku od 2 do 11 lat oraz zachorowań na odrę pochodzące z Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC).  Opracowali model matematyczny, aby przewidzieć skutki spadku odsetka zaszczepionych dzieci w wieku, symulując około 10 000 scenariuszy, które mogą wystąpić, kiedy odra zostanie zawleczona przez podróżujących w różne miejsca kraju.

Źródło:

http://med.stanford.edu/news/all-news/2017/07/small-drop-in-measles-vaccinations-would-have-outsized-effect.html

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.