Zmiany w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) dla osób zaszczepionych

Opublikowano w dniu: 3 stycznia 2022

3 stycznia 2022 roku Minister Zdrowia wydał komunikat w sprawie zmian w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) dla osób zaszczepionych. Najważniejsza zmiana polega na tym, że od lutego 2022 r. ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni.

Szczegółowe zalecenia dotyczące ważności certyfikatu UCC:

  • UCC po schemacie podstawowym szczepienia

Od 1 lutego 2022 r. ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym.

  • UCC po dawce dodatkowej szczepionki

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej.

Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność przedmiotowych certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.

Dawka dodatkowa/uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).

  • UCC po dawce przypominającej

Od 1 lutego 2022 r. nastąpi zmiana ważności UCC. Certyfikaty będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (te, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

 

Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej.

Jak uzyskać certyfikat UCC?

Materiały źródłowe

Komunikat nr 18 Ministra Zdrowia w sprawie zmian w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) dla osób zaszczepionych. 03.01.2022.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading