Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały
Trwa kampania Komisji Europejskiej na rzecz szczepień „United In Protection” (#UnitedInProtection), mająca na celu zwiększenie zaufania do szczepień poprzez podniesienie świadomości w zakresie korzyści płynących ze szczepień.
Kampania prowadzona pod hasłem „Zaszczep się: spraw, by szczepionki działały” obejmuje cztery główne aspekty szczepień:
- Szczepienia przez całe życie: skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli, itp.
- Szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 60 roku życia, osób z chorobami towarzyszącymi, pracowników ochrony zdrowia, kobiet w ciąży.
- Szczepienia przeciw grypie sezonowej osób powyżej 60 roku życia, osób z chorobami towarzyszącymi, pracowników ochrony zdrowia, kobiet w ciąży.
- Zwrócenie uwagi na szczepienia przeciw HPV: skierowanie przekazu do dzieci, nastolatków, studentów, rodziców, nauczycieli.
Strona internetowa kampanii
Komisja Europejska rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych i oferuje pomoc w rozpowszechnianiu wiadomości poprzez włączenie hashtagu #UnitedInProtection do swoich komunikatów w mediach społecznościowych oraz do korzystania z materiałów dedykowanych kampanii.
Szczepionki stosowane w UE są bezpieczne i skuteczne. Zanim szczepionki zostaną dopuszczone do stosowania w UE, są poddawane rygorystycznym testom, a po wprowadzeniu na rynek są ściśle monitorowane.
Szczepienia nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Niektóre choroby, którym można zapobiegać przez szczepienia, są szczególnie rozpowszechnione wśród nastolatków lub osób dorosłych i mają u nich poważny przebieg.
Szczepienia pomagają naszemu układowi odpornościowemu w przezwyciężeniu choroby. W przypadku zachorowania, przebieg choroby jest zwykle łagodniejsze, a powrót do zdrowia następuje szybciej.
Szczepienia są ważne nie tylko dla każdego z osobna, ale również jako wyraz solidarności z naszymi bliskimi, przyjaciółmi i sąsiadami, którzy z różnych powodów nie mogą zostać zaszczepieni. Pamiętajmy, że nasze osobiste decyzje dotyczą również innych.
Szczepionki zapewniają ochronę przed chorobami oraz korzyści zdrowotne na każdym etapie życia.
Warto również przypomnieć miejsce w Internecie, jakim jest Europejski Portal Informacji o Szczepieniach (dostępna jest również wersja w języku polskim). Strona ta została opracowana z inicjatywy UE przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we współpracy z Komisją Europejską — a konkretnie jej Dyrekcją Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) — oraz Europejską Agencją Leków (EMA). Portal Szczepienia.info NIZP PZH-PIB jest tam wymieniony jako wiarygodne źródło informacji o szczepieniach, z jednej strony jako członek sieci Vaccine Safety Net, z drugiej strony jako oficjalna strona internetowa zawierająca informacje na temat szczepień z państw Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).