

Zalecenia realizacji szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19
Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii rekomendują odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, na 30 dni od wydania komunikatu, tj. do 18 kwietnia 2020 r.
Rekomendacje uwzględniają ogłoszony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Zalecenie ma na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach.
Szczepienie może być wykonane w sytuacji zaistnienia uzasadnionych przesłanek medycznych – lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć wówczas indywidualną decyzję.
Szczepienia w oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne powinny być prowadzone na dotychczasowych zasadach.
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne powinny wydawać szczepionki bez ograniczeń i na zasadach dotychczasowej dystrybucji.
Powyższe rekomendacje stanowią doprecyzowanie wcześniejszego zalecenia okresowego zawieszenia wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych oraz wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS).
Przeczytaj również


Odra prowadzi do wieloletniego osłabienia układu immunologicznego
CZYTAJ WIĘCEJ

Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ

Jaką szczepionkę przeciw krztuścowi można podać osobie dorosłej i w jakim schemacie?
CZYTAJ WIĘCEJ
