Zachorowania na KZM występują przez większość roku – od marca do końca listopada

Opublikowano w dniu: 6 sierpnia 2020

20 czerwca 2020 roku w czasopiśmie Journal of Virology opublikowano wyniki badań zespołu badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, gdzie porównano występowanie kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) u dzieci i dorosłych. Z badań wynika, że objawy w postaci nudności i wymiotów częściej występowały u dzieci, a objawy neurologiczne były częstsze u dorosłych. Badacze udowodnili również, że zachorowania na KZM występują przez większość roku – od marca do końca listopada.

Analizę retrospektywną prowadzono wśród 669 pacjentów, 68 dzieci i 601 dorosłych, którzy zachorowali na KZM w okresie 2004-2015. Wykazano, że u dzieci występowały łagodniejsze objawy KZM w porównaniu z dorosłymi, przy czym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu  wystąpiło tutaj w 97% przypadków. U dorosłych zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wystąpiło u 49,26% chorych. Nudności i wymioty częściej występowały u dzieci, a objawy neurologiczne były częstsze u dorosłych.

 

Badacze udowodnili również, że zachorowania na KZM występują przez większość roku – od marca do końca listopada. Dane, które nam to pokazują odgrywają szczególne znaczenie wobec częstego mitu, że choroby odkleszczowe występują niemal wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim i szczepienie w okresie jesiennym nie jest celowe, i należy je odroczyć do okresu zimowego.

 

Badania zespołu Krawczyk i wsp. pokazują, że u dorosłych, 20% zachorowań, odnotowano w październiku, a ok, 5% w listopadzie. Natomiast u dzieci wzrost liczby zachorowań widoczny był znacząco wcześniej, bo już w maju (15%) oraz w lipcu (blisko 30%), kiedy odnotowywany był również wzrost zachorowań na KZM u dorosłych.

Materiały źródłowe

Krawczuk K., Czupryna P., Pancewicz S., Ołdak E.  Moniuszko-Malinowska A. Comparison of tick-borne encephalitis between children and adults-analysis of 669 patients. J Neurovirol 2020 Jun 10 (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32524423/).

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading