Włochy rozszerzają swój kalendarz szczepień o szczepienia dorosłych   

Opublikowano w dniu: 9 stycznia 2018

Włochy wprowadziły jeden z najbardziej wszechstronnych programów szczepień w Europie. Narodowy Program Szczepień na lata 2017-2019 obejmuje szczepienia dla osób w każdym wieku, nie tylko dla najmłodszych. Eksperci włoscy są zgodni, że poprzednia wersja programu szczepień poświęcała zbyt mało uwagi osobom dorosłym.

Włochy mają jedną z najstarszych populacji w Europie. Utrzymanie obywateli w zdrowiu poprzez inwestowanie w profilaktykę jest atrakcyjne i opłacalne z punktu widzenia społecznego, naukowego i ekonomicznego. Eksperci oceniają, że starzenie się społeczeństw we Włoszech oraz innych częściach Europy przyniesie rosnące obciążenie chorobami oraz wzrost kosztów ekonomicznych. Profilaktyka poprzez szczepienia może odegrać kluczową rolę w geriatrii XXI wieku.

W 2012 r. cztery znane włoskie towarzystwa naukowe opublikowały „Kalendarz na całe życie” (Calendario per la Vita), zawierający nie tylko obszerną listę szczepionek dla niemowląt, ale także szczepionek dla nastolatków, kobiet w ciąży i osób starszych. „Kalendarz na całe życie” aktualizowano w 2014 i 2016 roku, po czym odegrał on kluczową rolę w zmianie podejścia do szczepień i był głównym źródłem inspiracji przy opracowywaniu Krajowego Planu Szczepień (NIP) na 2017-2019.

Prowadzono kampanie edukujące tłumaczące korzyści zdrowotne płynące ze szczepień ochronnych oraz zachęcające do poddawania się szczepieniom. Działania rządu włoskiego związane z wprowadzeniem nowego szerszego programu szczepień oraz jak najszerszego poparcia dla szczepień i dążenia do wysokiego stanu zaszczepienia populacji aktywnie wspierały również włoskie media. Wspólne działania motywowane były doniesieniami o niepokojącej sytuacji epidemiologicznej odry w Europie, w tym głównie w Rumunii i Włoszech.

Czołowi politycy i urzędnicy aktywnie wspierają nowe podejście do szczepień. Jedną z najważniejszych decyzji politycznych było włączenie Krajowego Planu Szczepień do Livelli Essenziali di Assistenza (LEA) – wykazu podstawowych usług, które muszą być udostępnione wszystkim mieszkańcom bezpłatnie.

Doświadczenia Włoch mogą stanowić cenną pomoc i podpowiedź dla innych krajów do przeglądu ich programów szczepień i wyznaczają  kamień milowy w podejściu do programów szczepień obejmujących jak najszerszą wiekowo grupę osób.

Źródła:

Portal Vaccines Today (należący do sieci Vaccine Safety Net)

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.