Wirus polio wykryty w próbkach pobranych od dzieci z objawami ostrego porażenia wiotkiego w Syrii

Opublikowano w dniu: 30 października 2013

17 października Światowa Organizacja Zdrowia otrzymała zgłoszenie 22 przypadków ostrego porażenia wiotkiego, które wystąpiło u malych dzieci w w Syrii. W większości krajów na świecie prowadzony jest nadzór nad ostrymi porażeniami wiotkimi u dzieci do lat 15, w celu szybkiego wykrycia przypadków porażeń wywołanych dzikim szczepem wirusa polio. Jest to podstawowe narzędzie ułatwiające realizację programu erdykacji poliomyelitis.

Badania próbek pobranych od dzieci z porażeniami, które miały miejsce w Syrii, wykazały obecność dzikiego wirusa polio typu 1 w dziesięciu przypadkach. Prawdopodobnie dzieci te nie zostały zaszczepione albo otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki podawanej doustnie zamiast trzech dawek. Dalsze badania mają potwierdzić źródło pochodzenia wirusa.

Zaistniała sytuacja niesie ryzyko rozprzestrzenienia się dzikiego wirusa polio do sąsiadujących krajów, do których licznie udają się uchodźcy z ogarniętej wojną domową Syrii. Wielu uchodźców z Syrii prosi także o azyl w krajach Unii Europejskiej, co stwarza możliwość zawleczenia dzikiego wirusa polio do Europy.

Poziom zaszczepienia populacji przeciw polio w Syrii spadł z 95% w latach 2002-2010 do 52% w 2012 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, wszystkim podróżującym w rejony gdzie wykrywany jest dziki wirus polio szczepienie przeciw polio.

Źródło: aktualność na stronach ECDC

Autor:
Magdalena Wieczorek
Zakład Wirusologii NIZP-PZH

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.