Wielka Brytania utraciła status eliminacji odry
Przedstawiciele Narodowej Agencji Zdrowia Publicznego Wielkiej Brytanii (Public Health England) poinformowali 19 sierpnia 2019 r., że Wielka Brytania utraciła status eliminacji odry przyznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2017 r. na podstawie oceny sytuacji epidemiologicznej odry w latach 2014-2016. Zgodnie z definicją WHO eliminacja odry oznacza brak krążącego wirusa odry, przy wysokim stanie zaszczepienia oraz dobrych systemach identyfikacji przypadków zachorowań. W krajach, które wyeliminowały odrę, choroba ta może nadal występować, ale będą to pojedyncze przypadki, których rozprzestrzenianie w populacji jest ograniczone.
Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób znanych człowiekowi, nawet jedna nieuodporniona osoba wracająca z obszaru o niższym stanie zaszczepienia może doprowadzić do wybuchu ogniska lub epidemii. Każdy, kto nie zetknął się wcześniej z wirusem odry lub nie został zaszczepiony dwoma dawkami szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce, jest zagrożony zachorowaniem na odrę.
W 2018 r. odnotowano 991 potwierdzonych przypadków odry w Anglii i Walii, ponad 3-krotnie więcej w porównaniu z 2017 r. kiedy odnotowano 284 przypadki. Ponadto wykryto ten sam genotyp wirusa odry (zwany B3 Dublin), który utrzymywał się ponad 12 miesięcy w sezonie 2017/2018. Na tej podstawie WHO stwierdziła, że Wielkiej Brytanii nie można zaliczyć już do kraju, gdzie wyeliminowano odrę. Wskazano, że odra wróciła do Wielkiej Brytanii.
Odra pozostaje endemiczna w wielu krajach na całym świecie, a obecnie występuje kilka dużych epidemii w kilku krajach w Europie, gdzie jest niski stan zaszczepienia.
Stan zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki MMR w Wielkiej Brytanii wynosi 95%, a więc spełnia wymagania WHO, to w przypadku drugiej dawki jest już znacznie gorzej- sięga jedynie 87,4%.
Narodowa Agencja Zdrowia Publicznego poinformowała niedawno, że w całej Wielkiej Brytanii, 1 na 7 pięciolatków może nie być wystarczająco zaszczepionych zalecanymi szczepieniami, jednak są obszary, gdzie sytuacja jest znacznie gorsza. Przykładem jest Londyn, gdzie 1 na 4 dzieci ma zaległości dotyczące realizowanych szczepień. Oznacza to, że co czwarte dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej w Londynie nie zostało uodpornione przeciw odrze.
Dr Mary Ramsay, kierownik Zakładu Szczepień w Narodowej Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśliła, że utrata statusu kraju wolnego od odry jest okazją do przypomnienia, że każda osoba, nieuodporniona powinna być zaszczepiona. Ułatwienie rodzicom dostępu do szczepień, jest dla instytucji zdrowia publicznego priorytetem. Dr Mary Ramsay podkreśliła, że będą wykorzystane wszystkie możliwości aby przypomnieć rodzicom oraz młodym dorosłym o znaczeniu uodpornienia przeciw odrze dwoma dawkami szczepionki MMR. Kampania ta będzie miała kluczowe znaczenie dla ponownego osiągnięcia przez Wielką Brytanię statusu eliminacji odry w przyszłości, potwierdziła dr Mary Ramsay. Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni tym, że dzieci są bardziej narażone na odrę. Wciąż obserwujemy przypadki zachorowań w całym kraju, z których wiele zostało przywiezionych z pobytów na letnich wakacjach w krajach endemicznego występowania odry. Zdecydowana większość osób, które zachorowały nie jest w pełni uodporniona. Choroby, przed którymi można ochronić się poprzez szczepienia łatwiej rozprzestrzeniają się w szkołach. Ważne jest, aby dzieci były uodpornione przed rozpoczęciem roku szkolnego powiedziała dr Mary Ramsay.