WHO wzywa do ciągłego wzmacniania systemów oraz komunikacji dotyczących bezpieczeństwa szczepień
Systemy monitorowania bezpieczeństwa szczepień stanowią podstawę utrzymania jej jakości, poprzez monitorowanie sytuacji, kiedy szczepionki dopuszczane są na rynek i podawane dzieciom i dorosłym. Systemy te pozwalają podejmować szybkie działanie w przypadku wystąpienia błędu związanego z podaniem szczepionki oraz w rzadkich przypadkach, gdy pojawiają się niepożądane odczyny poszczepienne. 2-3 grudnia 2019 w czasie Światowego Szczytu Bezpieczeństwa Szczepień WHO, w Genewie w Szwajcarii przedstawiono nową strategię na lata 2021-2030, mającą na celu poprawę systemów bezpieczeństwa szczepień we wszystkich krajach. Strategia ta kładzie nacisk na komunikację na temat bezpieczeństwa szczepień w oparciu o silne dowody naukowe oraz wykorzystanie nowych narzędzi i sposobów komunikacji, które pozwalają podejmować decyzje na temat szczepień w oparciu o wiarygodne informacje.
Przyszłe działania obejmują wzmocnienie oddziaływania sieci WHO Vaccine Safety Net, sieci stron internetowych poświęconych szczepieniom na świecie. Sieć obecnie liczy 79 członków z 36 krajów z przekazem na temat bezpieczeństwa szczepień w 26 językach (strona Szczepienia.info jest członkiem sieci). Strony sieci dostarczają wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa szczepień oraz komunikują się w mediach społecznościowych. Wykorzystywany będzie program komputerowy chatbot, który umożliwia interakcję z użytkownikami za pomocą tekstu. W przypadku VSN będzie to chatbot, który dzięki zgromadzonej bazie wiedzy będzie odpowiadać na pytania użytkowników związane z tematyką szczepień.
Budowanie i utrzymywanie zaufania do szczepień zależy przede wszystkim od istniejących systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepień, w tym gotowości szybkiego reagowania na rzadkie niepożądane odczyny poszczepienne. Wszyscy razem – pracownicy ochrony zdrowia, osoby szczepione, ich opiekunowie, liderzy, instytucje odpowiedzialne za szczepienia, wytwórcy szczepionek – mają do odegrania określoną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa szczepień.
Strategia WHO, która będzie finalizowana w kwietniu 2020 r., ma na celu poprawę infrastruktury systemu bezpieczeństwa szczepień oraz zasobów wiedzy we wszystkich krajach.
„Dzięki nowej strategii zintensyfikujemy wysiłki na rzecz pozyskania zrównoważonych funduszy na rzecz bezpieczeństwa szczepień”, powiedziała Mariângela Simão, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. produktów leczniczych. „Naszym celem jest monitorowanie i zapewnienie bezpieczeństwa szczepionek i szczepień we wszystkich krajach”.