Teraz jest najlepszy czas na szczepienie przeciw grypie

Opublikowano w dniu: 18 października 2022

Rozpoczął się jesienno-zimowy sezon zachorowań na grypę.  Według raportów NIZP PZH-PIB w Polsce w pierwszej połowie października zarejestrowano ogółem 222 487 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym samym okresie 2021 r. – 244 275 zachorowań. Najlepszym sposobem ochrony przed grypą jest coroczne szczepienie.

Wśród zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań ok. 30% dotyczyło dzieci w wieku do 4 r.ż., a ok. 20% dzieci w wieku 5-14 lat.

Szczepienie chroni dziecko przed grypą oraz jej ciężkimi powikłaniami, tj. bolesnym zapaleniem ucha środkowego, oskrzeli, zatok obocznych nosa, zapaleniem płuc. Wśród powikłań po grypie u dzieci zdarzają się też zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność oddechowa, zapalenie mózgu lub opon mózgowych (więcej)

W czasie pandemii Covid-19 z powodu stosowanych obostrzeń notowaliśmy znacznie mniej zachorowań na grypę. W sezonie 2022/2023 ta sytuacja może się zmienić i powrócić do skali sprzed pandemii. W tym sezonie eksperci spodziewają się zdecydowanie większej liczby zachorowań. Wskazują na to dane epidemiologiczne dotyczące grypy z półkuli południowej (np. Australii), gdzie sezon zachorowań na grypę zaczyna i kończy się wcześniej. Odnotowano tam zdecydowanie więcej zachorowań w porównaniu do dwóch poprzednich sezonów pandemicznych.

 

 

Grypa, podobnie jak COVID-19 i inne choroby atakujące układ oddechowy, są szczególnie groźne dla dzieci, seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i ciężkiej postaci grypy, warto się zaszczepić.

W obecnym sezonie szczepienie przeciw grypie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Najważniejsze informacje o szczepieniach przeciw grypie w sezonie 2022/2023 (więcej).

Dla wielu osób szczepionka przeciw grypie jest refundowana (więcej).

Szczepienie można zrealizować w placówce medycznej lub aptece (więcej).

Potrzebna jest tylko recepta na szczepionkę.

Bieżące raporty dotyczące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (więcej).

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.