Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień przebiega pod hasłem „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.

Opublikowano w dniu: 18 kwietnia 2018

Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacji – ponieważ chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego. Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa  istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.

W dniach 23-29 kwietnia br. obchodzimy już XIII edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW). Celem tej inicjatywy, której patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych.

Tegoroczna edycja Tygodnia Szczepień przebiega pod hasłem „Szczepienia działają. Szczepmy Europę”. Z tej okazji 25 kwietnia 2018 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH odbędzie się  konferencja popularno-naukowa poświęcona szczepieniom (szczegóły w Agendzie). Jej uczestnicy będą rozmawiać na temat odry, postarają się wyjaśnić jak istotne jest utrzymanie stabilnej sytuacji epidemiologicznej jeśli chodzi o odrę w Polsce. Podejmą dyskusję na temat wyzwań jakie stoją przed Polską w związku z obecną sytuacją dotyczącą tej choroby  w Europie.

W ostatnich latach obserwujemy  zjawisko negowania przez rodziców znaczenia szczepień ochronnych. Lekarze stykają się coraz częściej z rodzicami, dla których internet jest podstawowym źródłem informacji i wymiany myśli. Szukając danych na temat szczepień w internecie rodzice docierają często do nieprawdziwego przekazu czy wręcz pseudonaukowych mitów. Stąd wiedza o szczepieniach oraz medycyna oparta na faktach powinna coraz częściej propagować swoje zdobycze drogą najpopularniejszych form przekazu w internecie, także  za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto wiedzieć, warto szczepić! Dlatego przedmiotem rozmów  będzie także zaangażowanie instytucji publicznych w przekazywanie informacji o szczepieniach kierowanych nie tylko do pacjentów, ale  także  do lekarzy i pielęgniarek za pośrednictwem portali społecznościowych.  Tą drogą współczesnej komunikacji lekarze mogą walczyć z dezinformacją i promować strony internetowe zawierające wiarygodne i prawdziwe informacje oraz poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami wyjaśniać obawy i wątpliwości rodziców. Podczas naukowej konferencji paneliści porozmawiają również o komunikacji lekarza z pacjentem z punktu widzenia lekarza praktyka.

 

Materiały na temat tygodnia Szczepień:

Infografika – Jak działają szczepionki

Infografika – Odporność zbiorowiskowa

Infografika – Odra

Infografika – Odra wróciła do Europy

Infografika- Odra sytuacja w Polsce

Infografika – Różyczka

Infografika – Odmowy szczepień

Pakiet komunikacyjny- Europejski Tydzień Szczepień 2018

Informacje dla rodziców

Rozmowa z rodzicami. Informacje dla pracowników służby zdrowia

Materiały o Europejskim Tygodniu Szczepień 2018 (po angielsku)

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.