Szczepienie przeciw grypie w okresie ciąży zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu grypy

Opublikowano w dniu: 26 marca 2019

Z opublikowanego w listopadzie 2018 roku w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases dużego badania, w którym wzięły udział 2 miliony kobiet w ciąży wynika, że szczepienie przeciw grypie w okresie ciąży skutkuje tym, że obserwujemy o 40% mniej hospitalizacji z powodu grypy wśród kobiet w tym okresie. Badanie prowadzone na przestrzeni 6 sezonów grypowych w kilku krajach pokazują, że kobiety szczepione przeciw grypie w okresie ciąży są rzadziej hospitalizowane z powodu grypy.

Opublikowane wyniki potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące, że kobiety, które się zaszczepiły rzadziej chorowały na grypę. Podobne badania pokazały, że szczepienia były też związane z mniejszą liczbą przedwczesnych porodów i martwych urodzeń u kobiet, które zostały zaszczepione. Badania bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie podawanej w okresie ciąży nie wykazały zwiększenia liczby działań niepożądanych u kobiet lub ich nowonarodzonych dzieci. Na podstawie dotychczasowych wyników badań bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie oraz znaczących korzyści dla matki i dziecka, WHO od 2012 r. podaje, że kobiety w ciąży stanowią priorytetowa grupę w zakresie szczepień przeciw grypie.

Najnowsze badania, opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym  Clinical Infectious Diseases, wskazują, że kobiety w ciąży są narażone na większe ryzyko rozwoju grypy wymagającej hospitalizacji. W badaniu przeanalizowano dane dotyczące przebiegu ponad 2 milionów ciąż w Australii, Kanadzie, Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Eksperci analizowali dokumentację medyczną przebiegu ciąż w latach 2010–2016, w celu identyfikacji kobiet hospitalizowanych z potwierdzoną laboratoryjnie grypą. Wykazano, że ponad 80% ciąż przebiegało w sezonie grypowym, co potwierdzało ryzyko ekspozycji na wirusy grypy w czasie ciąży. „Nasze badanie wykazało, że szczepienie przeciw grypie działa równie dobrze u kobiet w każdym trymestrze ciąży, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę podczas porodu” – powiedział dr Mark Thompson, epidemiolog z Oddziału Grypy CDC. Badania pokazały, że szczepienie przeciw grypie zapewniało ochronę przed zachorowaniem również u kobiet w ciąży z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak astma i cukrzyca, co stanowi czynnik ryzyka wystąpienia poważnych powikłań medycznych, w tym pogorszenia tych przewlekłych chorób. Wyniki badania dowodzą, że szczepienie kobiety w ciąży przeciw grypie jest prostym, bezpiecznym i skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia grypy z powikłaniami wymagającymi hospitalizacji w czasie ciąży.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading