Szczepienia przeciw HPV mogą zapobiec ponad 100 000 przypadków nowotworów
Wraz z początkiem roku szkolnego w Wielkiej Brytanii rusza powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla chłopców w wieku 12-13 lat. Badacze szacują, że szczepienia przeciw HPV do 2058 roku mogą zapobiec ponad 100 000 przypadków nowotworów, w tym 64 000 przypadków raka szyjki macicy i prawie 50 000 przypadków innych nowotworów.
Około 5% wszystkich nowotworów występujących na świecie powiązanych jest z wirusem HPV, są wśród nich rak szyjki macicy, prącia, odbytu i narządów płciowych oraz niektóre nowotwory głowy i szyi. Szczepienia przeciw HPV pomagają się przed nimi ochronić. Rak szyjki macicy jest w Wielkiej Brytanii najczęstszym nowotworem u kobiet w wieku poniżej 35 lat, prowadzi do 850 zgonów rocznie. Ocenia się, że wirus HPV jest odpowiedzialny za ponad 99% przypadków raka szyjki macicy, a także 90% przypadków raka odbytu, około 70% raka pochwy i sromu oraz ponad 60% przypadków raka prącia.
Modelowanie matematyczne przeprowadzone w University of Warwick wskazuje, że do 2058 r. w Wielkiej Brytanii program powszechnych szczepień przeciw HPV pomoże zapobiec nawet 64 138 przypadków raka szyjki macicy związanych z HPV i 49 649 innych nowotworów związanych z HPV. Dotyczy to sytuacji 50 lat po wprowadzeniu programu powszechnych szczepień przeciw wirusowi HPV, kiedy osoby zaszczepione jako nastolatki osiągną wiek, kiedy nowotwory związane z HPV występują najczęściej.
Dr Mary Ramsay, kierownik Zakładu Szczepień w Narodowej Agencji Zdrowia Publicznego (NHS) podkreśliła, że:
- wprowadzany program szczepień przeciw HPV daje szansę na uczynienie chorób związanych z wirusem HPV przeszłością oraz wzmacnia działanie podobnego realizowanego programu szczepień dziewcząt.
- szczepienia chłopców stanowią ochronę nich samych, ale zapobiegają również większej liczbie przypadków nowotworów związanych z HPV u dziewcząt oraz zmniejszą ogólną liczbę nowotworów związanych z HPV u kobiet i mężczyzn w przyszłości.
- zachęciła wszystkich rodziców nastoletnich chłopców i dziewcząt do skorzystania z tej ratującej życie szczepionki.
- ważne jest, aby nie opóźniać realizacji tego szczepienia, ponieważ szczepionka może być mniej skuteczna w starszych grupach wieku.
Minister Seema Kennedy odpowiedzialna za zdrowie publiczne w Wielkiej Brytanii podkreśliła, że sukces programu szczepień przeciw HPV dziewcząt jest oczywisty, stąd rozszerzając go na chłopców, pójdziemy o krok dalej, aby zapobiegać każdego roku większej liczbie przypadków nowotworów związanych z HPV. Dyrektor Narodowego Instytutu Raka w NHS Cally Palmer powiedziała, że rozszerzenie programu szczepień przeciw HPV na chłopców, stanowi ze strony NHS ważny krok naprzód w walce z nowotworami związanymi z HPV. Więcej osób będzie lepiej chronionych, a szczepionka może pomóc w wyeliminowaniu raka szyjki macicy w tym kraju.
Program szczepień przeciw HPV dziewcząt prowadzony jest w Wielkiej Brytanii od 2008 roku. W tym czasie młodym kobietom podano 10 milionów dawek szczepionki przeciw HPV, co oznacza, że zaszczepiono ponad 80% kobiet w wieku od 15 do 24 lat.
Od czasu wprowadzenia szczepień przeciw HPV zakażenia niektórymi typami HPV (HPV 16/18) u kobiet w wieku 16–21 lat zmniejszyły się w Anglii o 86%. Szkockie badanie wykazało, że szczepionka zmniejszyła przedrakowe stany raka szyjki macicy u kobiet nawet o 71%. Podobnie częstość występowania brodawek narządów płciowych zmniejszyła się o 90% u dziewcząt w wieku 15–17 lat i o 70% u chłopców w wieku 15–17 lat.
W celu uzyskania jak najwyższej ochrony należy podać dwie dawki szczepionki przeciw HPV. Pierwsza dawka będzie podawana chłopcom i dziewczętom w wieku 12 i 13 lat. Druga dawka będzie podawana w okresie od 6 do 24 miesięcy od podania pierwszej dawki. W przypadku szczepień nastolatków, którzy pierwszą dawkę otrzymają po 15 roku życia, będzie obowiązywał schemat 3 dawek. Starsi chłopcy, w wieku od 13 do 18 lat, wcześniej nie zaszczepieni będą objęci szczepieniami wyłapującymi.