Szczepienia dzieci, które wróciły z kraju transmisji koronawirusa- zalecenie Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii
Konsultant Krajowa ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska Stankiewicz wydała 09.03.br. stanowisko dotyczące realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, które wróciły z zagranicy z kraju transmisji koronawirusa.
„Dzieci, które czasowo przebywały na terenie krajów z utrwaloną transmisją SARS-CoV-2, oraz które mają zaplanowany termin szczepienia w POZ po powrocie do kraju z w/w obszaru, nie powinny być zaszczepione. Szczepienie powinno być odroczone o 14 dni, a więc do czasu formalnego zakończenia okresu obserwacji.
Informację o odroczeniu szczepienia przekazuje lekarz POZ, do którego zgłosił się opiekun z dzieckiem. Lekarz powinien wyznaczyć nowy termin realizacji szczepienia.
Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny z lekarzem prowadzącym, czy rejestracją. Zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu opiekuna z dzieckiem w przychodni.
Ten rodzaj postępowania poza oczywistym uzasadnieniem, dodatkowo może zapobiec nałożeniu się reakcji niepożądanych po szczepieniu z ewentualnym pojawieniem się objawów infekcji.
Z perspektywy realizacji Programu Szczepień Ochronnych odroczenie terminu szczepienia o 14 dni nie stanowi żadnego problemu, natomiast może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa zarówno Lekarza wykonującego to świadczenie jak i Rodzica”.