Szczepienia dają rodzicom poczucie bezpieczeństwa i spokoju

Opublikowano w dniu: 13 marca 2020

28 lutego 2020 roku w czasopiśmie Vaccine badacze z University of Bristol w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki badań, z których wynika, że poczucie bezpieczeństwa i spokoju, może odgrywać kluczową rolę w ocenie szczepień przez rodziców.

Wielu rodziców zyskuje poczucie spokoju i bezpieczeństwa po zaszczepieniu swoich dzieci. Badacze uważają, że taka postawa może pomóc w zwiększeniu akceptacji dla szczepień, szczególnie w profilaktyce tak poważnych chorób jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z chorób, której rodzice boją się najbardziej. Każda szczepionka, która zapewnia ochronę przed tą chorobą daje rodzicom duże poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Badania pokazały, że wielu rodziców nabiera poczucia pewności, że zaszczepienie dziecka zapewnia wysoki poziom ochrony przed chorobą. Poczucie bezpieczeństwa było najsilniejsze wśród osób, które uważały szczepienia za korzystne, było słabsze u rodziców, którzy traktowali szczepienie za rutynową interwencję zdrowotną. Uczestnicy badania wskazali większe zaufanie dla szczepionek dłużej dostępnych na rynku, a ostrożniej oceniali szczepionki nowe lub takie z którymi sami mieli niewielkie osobiste doświadczenie. Wyjątkiem były szczepionki, które chronią przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Np. szczepionka przeciw meningokokom grupy B (MenB), uważana przez niektórych uczestników badania za stosunkowo „nową szczepionkę”, dawała większe poczucie bezpieczeństwa ze względu na postrzegane zagrożenie chorobą. Badacze uważają, że podkreślanie tego psychologicznego aspektu poczucia spokoju jakie dają szczepienia, powinno być brane pod uwagę w kampaniach na temat szczepień ochronnych.

Ostatnie debaty na temat wprowadzania nowych programów szczepień u dzieci w Wielkiej Brytanii pokazują, że aspekt ten może mieć wpływ na decyzje dotyczące ich realizacji. Wyniki oceny efektywności kosztowej brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wprowadzaniu szczepień w Wielkiej Brytanii mogą wymagać w przyszłości uwzględnienia poczucia bezpieczeństwa i spokoju rodziców- powiedziała dr Gemma Lasseter z University of Bristol, główna autorka publikacji. Dr Hannah Christensen, współautorka pracy uważa, że ​​wyzwaniem będzie wypracowanie sposobu w jaki będziemy odpowiednio oceniać taki aspekt psychologiczny w procesie oceny finansowania nowych programów szczepień.

Naukowcy odkryli, że poczucie bezpieczeństwa i spokoju może odgrywać kluczową rolę w ocenie szczepień przez rodziców.

Materiały źródłowe

 

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading