Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Opublikowano w dniu: 21 marca 2012

24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Z tej okazji Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w Sztokholmie (ECDC) wspólnie z  czterema krajami europejskimi organizuje szereg wydarzeń poświęconych zagadnieniom związanym z gruźlicą. W tym roku podejmowane działania ukierunkowane są przede wszystkim na zapobieganie gruźlicy w miastach. Wydarzenia odbywać się będą w Barcelonie, Londynie, Mediolanie i Rotterdamie w dniach 22-23 marca.
Przedsięwzięcie ECDC zmierza ku ułatwieniu wymiany doświadczeń z zakresu nadzoru nad gruźlicą w dużych miastach europejskich. Celem jest wzrost świadomości na temat sytuacji epidemiologicznej gruźlicy oraz propagowanie wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz innowacyjnych narzędzi służących usprawnieniu nadzoru nad gruźlicą.
Ukierunkowanie programu na duże aglomeracje miejskie uzasadnione jest zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną gruźlicy w krajach europejskich. Charakteryzuje się ona nieproporcjonalnym występowaniem zachorowań w populacjach szczególnie narażonych, występujących przeważnie w miastach. Nawet w krajach o niskiej zapadalności, liczba zachorowań na gruźlicę w mieście może być kilkakrotnie razy wyższa niż na wsi.

Źródło – (szczegółowe informacje na temat obchodów Światowego Dnia Walki z Gruźlicą dostępne są na stronie internetowej – http://ecdc.europa.eu)

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading