

Światowy Dzień Gruźlicy w 2019 roku przebiega pod hasłem „It' s time!- To już najwyższa pora!”
24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. W tym roku jego głównym przesłaniem jest hasło It’ s time!- To już najwyższa pora!
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku na świecie na gruźlicę zachorowało 10 mln osób, w tym ok. 1 mln dzieci. Najwięcej zachorowań odnotowano w Indiach, Chinach, Indonezji, Filipinach, Pakistanie, Nigerii, Bangladeszu, RPA. Wśród chorych na gruźlicę 9% było zakażonych HIV, zdecydowana większość to mieszkańcy Afryki. Największym wyzwaniem związanym w gruźlicą jest rozpowszechnienie gruźlicy wielolekoopornej MDR-TB (Multi-Drug Resistant Tuberculosis), wywołanej przez prątki oporne jednocześnie na dwa najważniejsze leki przeciwprątkowe: izoniazyd i ryfampicynę. Szacuje się, że na świecie jest 558 tys. chorych na gruźlicę wielolekooporną, najwięcej w Indiach, Chinach i Rosji.
Na świecie 1,7 mld osób może być zakażonych prątkiem gruźlicy. Od 5 do 10% z nich może w jakimś momencie swego życia zachorować na aktywną gruźlicę. Czynnikiem ryzyka przejścia utajonego zakażenia prątkiem gruźlicy w aktywną chorobę jest zakażenie HIV, cukrzyca, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu.
W 2017 roku w krajach UE/EOG stwierdzono łącznie 55 337 przypadków gruźlicy. 45% tej liczby to chorzy z trzech krajów: Polski, Rumunii i Wlk Brytanii; z samej Rumunii- 23,5%.
W Polsce od kilkudziesięciu lat sukcesywnie spada liczba zachorowań na gruźlicę. W 2017 roku zarejestrowano 5787 zachorowań na gruźlicę, czyli 657 przypadków gruźlicy mniej niż w roku poprzednim i 2294 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2008. Najczęstszą postacią gruźlicy była gruźlica płuc. W 2017 roku zarejestrowano 5 531 przypadków gruźlicy płuc, tj. 95,6% wszystkich zachorowań. Zachorowania na gruźlicę pozapłucną (256 przypadków) stanowiły 4,4% ogółu chorych zarejestrowanych w 2017 roku. Najczęstszą postacią gruźlicy pozapłucnej było gruźlicze zapalenie opłucnej (91 zachorowań), gruźlica obwodowych węzłów chłonnych (40 zachorowań), gruźlica kości i stawów (35 zachorowań), gruźlica narządów moczowo płciowych (22 zachorowań), gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (11 zachorowań). W 2017 roku nie zarejestrowano zachorowań na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu u dzieci do 14 lat. Najwięcej zachorowań odnotowano u osób w wieku od 45 do 64 lat (44,9%). Zachorowania na gruźlicę dzieci do 14 lat stanowiły 1,2% ogółu zachorowań. U dzieci wykryto 45 przypadków gruźlicy płuc i 23 przypadki gruźlicy pozapłucnej. Najczęstszą postacią gruźlicy pozapłucnej u dzieci była gruźlica węzłów chłonnych klatki piersiowej. Podobnie jak w latach poprzednich na gruźlicę częściej chorowali mężczyźni – 71,3% ogółu zachorowań. Więcej zachorowań na gruźlicę odnotowano w miastach (3 614) niż na wsi (2173).
Z okazji Światowego Dnia Gruźlicy WHO przedstawiło strategię walki z gruźlicą „End TB Strategy”. Celem jest zmniejszenie do 2030 roku liczby zgonów z powodu gruźlicy na świecie o 90% w porównaniu z rokiem 2015 i globalne obniżenie w tym czasie o 80% zapadalności na gruźlicę. W ramach planowanych działań priorytetem jest opracowanie bezpiecznej szczepionki, która zmniejszy ryzyko zakażenia się prątkiem gruźlicy lub szczepionki/leku, które nie dopuszczą do rozwoju aktywnej gruźlicy u osób już zakażonych. Podkreślane jest również znaczenie badań nad szybkimi testami diagnostycznymi w gruźlicy i lekami, które umożliwią skrócenie jej leczenia. Aktualnie trwają badania skuteczności 20 leków w leczeniu gruźlicy, w tym wielolekoopornej oraz kilku rodzajów szczepionek, które mają zapobiegać zakażeniu prątkiem gruźlicy i rozwojowi choroby i takich, które poprawią wyniki leczenia.
- Maria Korzeniewska- Koseła, Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. - Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2017 r. red. Maria Korzeniewska- Koseła. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc.
- Global tuberculosis report 2018. Geneva: World Health Organization; 2018.
WHO Regional Office for Europe/European Centre for Disease Prevention and Control. Tuberculosis surveillance and monitoring in Europe 2019 – 2017 data. Copenhagen: WHO Regional Office for Europe; 2019. - Tuberculosis surveillance and monitoring in Europe. ECDC.2019.
- New WHO recommendations to accelerate progress on TB. 20 March 2019. News Release, Geneva.
Przeczytaj również


Refundacja szczepionki przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)
CZYTAJ WIĘCEJ

Co oznacza wykrycie zmutowanej formy wirusa polio w ściekach?
CZYTAJ WIĘCEJ

Listę zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych należy czytać ze zrozumieniem
CZYTAJ WIĘCEJ
