W Nowym Jorku ogłoszono stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z ogniskiem odry

Opublikowano w dniu: 12 kwietnia 2019

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, we wtorek 9 kwietnia br. ogłosił stan zagrożenia dla zdrowia publicznego w dzielnicach Brooklyn i Queens, w których pojawiły się przypadki zachorowań na odrę. W ramach działań zapobiegawczych zostały wprowadzone obowiązkowe szczepienia przeciw odrze mieszkańców tych dzielnic.

Od października 2018 roku do 8 kwietnia 2019 w dzielnicach Brooklyn i Queens potwierdzono 285 zachorowań na odrę i jest to największa liczba jaką odnotowano od 1991 roku. Większość zachorowań dotyczyła przedstawicieli ortodoksyjnej wspólnoty żydowskiej w dzielnicy Williamsburg w Brooklynie. Większość chorych na odrę to osoby poniżej 18. roku życia.

Od stycznia do 4 kwietnia 2019 w 19 amerykańskich stanach  potwierdzono 465 zachorowań na odrę. Odra została w Stanach Zjednoczonych wyeliminowana w 2000 roku. Od tego czasu to drugi tak znaczący wzrost zachorowań.

W ramach wprowadzonych działań zapobiegawczych pracownicy nowojorskich służb medycznych będą sprawdzać stan uodpornienia osób, które miały kontakt z chorymi na odrę, czy były szczepione. Mieszkańcy Brooklynu, którzy nie są odporni na odrę, będą zobowiązani pod karą grzywny sięgająca nawet 1000 dolarów, do szczepień przeciw odrze, śwince i różyczce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zachorowań.

Pod koniec marca br. z powodu zwiększonej zachorowalności na odrę stan zagrożenia epidemicznego ogłosiły również władze hrabstwa Rockland w stanie Nowy Jork. Wprowadzono ustalenia, że nieszczepione dzieci przez okres 30 dni nie mogą przebywać w miejscach publicznych. Nieszczepione osoby poniżej 18. roku życia nie mają wstępu do takich miejsc jak szkoły, centra handlowe, restauracje i miejsca kultu religijnego. Przewidziano kary grzywny w wysokości 500 dolarów za niepodporządkowanie się wprowadzonym przepisom.

Źródła:

New York City health commissioner orders vaccination amidst measles outbreak. Outbreak news today. 9 April 2019.

Judge halts Rockland County’s measles emergency order. News12. Apr 06, 2019.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading