Czy można szczepić osoby z alergiami?

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z Ż
B

Bakteria

to wszechobecny mikroorganizm o różnym kształcie, np. pałeczki, spirali, kuli. Może występować pojedynczo lub w grupie, np. w postaci długich łańcuszków – paciorkowce. Pełni różnorodne role, m.in. utrzymuje prawidłowy obieg materii w przyrodzie, może także wywoływać choroby ludzi, zwierząt oraz roślin.

Bakteria otoczkowa

to bakteria wytwarzająca na zewnątrz komórki ochronną otoczkę zbudowaną z wielocukrów (polisacharydów).

BCG

(ang. Bacillus Calmette-Guérin) to żywa szczepionka przeciw gruźlicy podawana śródskórnie.

BCG bez blizny

to dawka żywej szczepionki przeciw gruźlicy (BCG) podawana tylko wtedy, jeżeli po pierwszym szczepieniu nie wystąpiła blizna

BCG/uPT

to dawka żywej szczepionki przeciw gruźlicy (BCG) podawana po wykonaniu próby tuberkulinowej (PT), jeżeli próba była ujemna

Bexero

to pierwsza zarejestrowana w Europie szczepionka przeciw meningokokom grupy B dla osób powyżej 2 m.ż.

Bezkomórkowa szczepionka

(inaczej acelularna szczepionka) to szczepionka przeciw krztuścowi, która zawiera od 1 do 5 różnych oczyszczonych antygenów (białek) bakterii krztuśca. Liczba antygenów jest różna w produktach różnych producentów.

Bezpieczeństwo szczepień

to zespół warunków zapewniających wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie potencjalnych działań ubocznych związanych ze szczepieniami.

Brodawczak

to łagodny nowotwór z tkanki nabłonkowej. Powstaje z nabłonka powierzchniowego, tzn. płaskiego, pokrywającego skórę (czyli naskórka) i niektórych błon śluzowych. Występuje w postaci kalafiorowatych lub polipowatych guzów, czasem szypułkowanych.

Błonica

Błonica, określana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, jest ostrą i ciężką chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie zwane maczugowcami błonicy (łac. Corynebacterium diphtheriae), które wytwarzają silną toksynę, zwaną toksyną błoniczą. Oprócz maczugowców błonicy, chorobę tę mogą wywoływać dwa inne gatunki maczugowców: Corynebacterium ulcerans i Corynebacterium pseudotuberculosis, również mające zdolność wytwarzania toksyny błoniczej.