Rząd Pakistanu zawiesił akcję szczepień przeciw poliomyelitis po atakach na personel medyczny

Opublikowano w dniu: 29 kwietnia 2019

W dniu 26 kwietnia 2019 roku Narodowe Centrum Operacyjne (Emergency Operations Centre) Pakistanu przekazało wszystkim prowincjom decyzję o ogłoszeniu czerwonego alarmu w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników szczepiących dzieci przeciw poliomyelitis w ramach ogólnokrajowej akcji szczepień zorganizowanej od 22 do 26 kwietnia. Odwołano też akcję monitorowania stanu zaszczepienia, która towarzyszy wszystkim szczepieniom akcyjnym.

W Pakistanie nasilają się ataki na pracowników szczepiących dzieci przeciw poliomyelitis. Od grudnia 2012 roku zostało już zamordowanych 100 pracowników medycznych spośród ponad 170 tys. pracowników zatrudnionych w szczepieniach akcyjnych organizowanych i nadzorowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Obecna sytuacja jest kulminacją nasilającego się oporu przed szczepieniami na skutek rozpuszczanych nieprawdziwych informacji dotyczących niepożądanych objawów poszczepiennych wśród uczniów szkoły w prowincji Chajber Pasztunchwa. Poza tym niektórzy pakistańscy przywódcy religijni od lat sprzeciwiają się szczepieniom, prowokując bojowników do coraz częstszych ataków na pracowników medycznych zaangażowanych w akcje szczepień. Przez to zwiększa się liczba dzieci nieszczepionych.

W trakcie obecnej akcji szczepień został zamordowany pracownik medyczny (kobieta) uczestniczący w szczepieniach akcyjnych oraz dwóch policjantów ochraniających ekipy szczepiące. W niektórych rejonach ekipy szczepiące nie dotarły do większości dzieci w związku z narastającym oporem ludności.

Poliomyelitis jest chorobą objętą ogólnoświatowym programem eradykacji. W 1988 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia, złożone z przedstawicieli ministerstw zdrowia wszystkich krajów członkowskich, podjęło decyzję o wykorzenieniu tej choroby, która w tamtym okresie przyczyniała się do milionów zachorowań oraz setek tysięcy kalectw, głównie wśród małych dzieci. Eradykacja poliomyelitis zakłada, że wszystkie kraje na świecie będą realizowały powszechne szczepienia dzieci przeciw poliomyelitis dopóki nie udokumentuje się braku zachorowań. Obecnie zachorowania spowodowane dzikim wirusem polio rejestruje się tylko w dwóch krajach (Afganistanie i Pakistanie), okazjonalnie wykrywa się ogniska poliomyelitis w innych krajach, importowane z tych krajów endemicznych.

Obecna sytuacja pokazuje, jak groźne może okazać się rozsiewanie nieprawdziwych informacji i plotek na temat szczepień przez nieodpowiedzialne osoby. Mity antyszczepionkowe w Pakistanie nie różnią się zbytnio od tych rozsiewanych w Europie. Jednak przez tego typu działalność, pakistańscy pracownicy medyczni próbujący chronić dzieci i doprowadzić do likwidacji wirusa polio, składają najwyższą ofiarę w związku ze swoją pracą. Konsekwencje obecnej sytuacji w Pakistanie odczują wszystkie pozostałe kraje świata. Dopóki istnieje wirus polio, wszystkie kraje muszą kontynuować szczepienia, ponieważ jest to jedyny sposób ochrony przed powrotem tej strasznej choroby.

Materiały źródłowe:

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading