Rekomendacje amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień na temat szczepień przeciw grypie w sezonie epidemicznym 2020/2021

Opublikowano w dniu: 3 września 2020

 21 sierpnia 2020 roku w czasopiśmie Morbidity and Mortality Weekly Report opublikowano rekomendacje Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) na temat szczepień przeciw grypie w sezonie 2020/2021.

W rekomendacjach ACIP na temat szczepień przeciw grypie w sezonie 2020/2021 uwypuklono znaczenie jak najszerszej realizacji szczepień w czasie pandemii COVID-19, uaktualniono dane dotyczące przeciwskazań do szczepienia żywą szczepionką donosową oraz dane dotyczące szczepień przeciw grypie pacjentów z alergią na białka jaja kurzego.

Tłumaczenie ww rekomendacji z uwzględnieniem kluczowych obszarów, które mają zastosowanie w polskich warunkach dostępne jest na stronie Medycyna Praktyczna Szczepienia pod adresem: https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/244070,profilaktyka-grypy-jakie-zalecenia-obowiazuja-w-sezonie-epidemicznym-20202021. 

 

 

Szczepienie przeciw grypie:

  • zalecane jest wszystkim osobom w wieku ≥6 miesięcy, u których nie stwierdza się przeciwwskazań do szczepienia,
  • stanowi najskuteczniejszą metodę zapobiegania zachorowaniom na grypę.