Raport OPZG „Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności"
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy opracowali raport „Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności”, w którym zwracają uwagę, że wszyscy pracownicy ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę w popularyzacji szczepień, ponieważ mają kontakt z pacjentami na każdym etapie ich życia. Podkreślają, że zarówno lekarz pierwszego kontaktu i lekarz specjalista, jak i położna, pediatra, pielęgniarka, czy farmaceuta mogą – i powinni – rekomendować szczepienia w różnych sytuacjach, ale szczególnie podczas bezpośredniego kontakt z pacjentem – zarówno wtedy, gdy nic mu nie dolega, jak i w przypadku wystąpienia choroby.
Programy szczepień wymagają zaangażowania wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz stałej dostępności szczepionek u różnych świadczeniodawców. Wymaga to jednak dostosowania niektórych elementów polskiego systemu ochrony zdrowia, by m.in. wprowadzić możliwość wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach. Autorzy raportu podkreślają, że jest to szczególnie ważne teraz, gdy narasta niechęć do szczepień i szerzą się o nich fałszywe informacje.
Główne rekomendacje autorów raportu:
- Model Wybieraj – Działaj – Inspiruj powinien być fundamentem programów popularyzacji szczepień w Polsce.
- Należy wspierać i popularyzować nowe systemowe rozwiązania, które sprzyjają popularyzacji i nadzorowi nad immunizacją.
- System ochrony zdrowia powinien motywować pracowników tego sektora i świadczeniodawców do promocji szczepień w ramach codziennej pracy z pacjentami.
- Ocena potrzeb immunizacji i silna rekomendacja wykonania szczepienia to podstawowe działania, które już dziś może wykonać każdy przedstawiciel zawodu medycznego.
- Udział wszystkich zawodów medycznych bezpośrednio kontaktujących się z pacjentem jest niezbędnym elementem oddolnych inicjatyw promocji szczepień.
- Należy wzmacniać oddolne inicjatywy promocji szczepień angażujące przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem.
- Należy umożliwiać zdobywanie kompetencji komunikacyjnych pozwalających na efektywną promocję szczepień.
- Liderzy społeczni, lokalni, kulturalni oraz religijni odgrywają ważną rolę w kształtowaniu postaw wobec szczepień.
- Działania edukacyjne nie powinny być realizowane jako samodzielne inicjatywy pro-mocji szczepień.
- Głównymi grupami docelowymi aktywności zmierzających do popularyzacji szczepień powinny być dzieci, młodzież i młodzi dorośli.
Pełny raport „Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności”. Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy.