Przykład tworzenia „fake newsów” o szczepieniach
W niedzielę 26 kwietnia 2020 roku Departament Zdrowia Wielkiej Brytanii poinformował, że rzekoma ofiara dopiero co rozpoczętych badań klinicznych szczepionki przeciw COVID-19, czuje się dobrze. Urzędnicy podkreślili, żeby sprawdzać źródła przeczytanych informacji przed ich udostępnianiem. Jeszcze w kwietniu 2020 roku rząd brytyjski rozpoczął kampanię informacyjną zatytułowaną przewrotnie „Nie karm Bestii”, która zawiera listę zalecanych kroków przed udostępnianiem materiałów w mediach społecznościowych.
W kwietniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęto badania kliniczne jednej ze szczepionek opracowywanych w odpowiedzi na niszczycielską pandemię COVID-19. Wkrótce po zaszczepieniu pierwszych ochotników, w sieciach społecznościowych pojawił się artykuł informujący, że dr Elisa Granato, mikrobiolożka uczestnicząca w badaniach w Oxfordzie, zmarła tuż po otrzymaniu testowej szczepionki. Tuż po opublikowaniu artykułu, dr Granato napisała na swoim Twitterze „Nie ma jak obudzić się i przeczytać fake newsa o swojej śmierci… Zapewniam wszystkich, że czuję się świetnie!”. W wyniku masowego zainteresowania musiała zmienić ustawienie swojego konta na Twitterze na „prywatne”. Instytucje rządowe i media informacyjne przez cały dzień dementowały fałszywe informacje o zgonie naukowca.
Brytyjski Departament Zdrowia również zareagował na tę sytuację. Oprócz sprostowania fake newsa, urząd zachęcił do korzystania ze strony informacyjnej SHARE Checklist zawierającej listę zalecanych kroków przed udostępnianiem materiałów w sieci. Strona zawiera porady korzystania z zasobów sieciowych napisane przystępnym językiem i prosty „checklist” pomocny w zapobieganiu fałszywym informacjom. W rządzie brytyjskim funkcjonuje specjalny zespół, który zbiera fake newsy oraz oszustwa sieciowe. W niektórych sytuacjach zespół odpowiada bezpośrednio w mediach społecznościowych, czasem natomiast pracuje z ministerstwami oraz przedstawicielami mediów nad usunięciem szkodliwych treści.