Prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski

Opublikowano w dniu: 16 września 2021

16 września 2021 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano komunikat, wskazujący, że w sezonie 2021/2022 prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. Ponad 2 mln z nich zostanie przeznaczonych na rynek apteczny. Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi również bezpłatną akcję szczepień dla nauczycieli, seniorów, personelu medycznego czy pensjonariuszy DPS.

„W tym roku, mając na uwadze zwiększone zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie w 2020 r., przeprowadzone zostały negocjacje z koncernami farmaceutycznymi, mające na celu zakup dodatkowej puli szczepionek poza system refundacji. Łącznie w sezonie 2021/2022 na polski rynek powinno trafić prawie 5 mln dawek szczepionek” –  podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Od września do grudnia tego roku na rynek otwarty trafi ponad 2 mln dawek, z czego dostawa 1,2 mln jeszcze we wrześniu.

„Kolejne dostawy rozplanowane są do połowy grudnia. Szczyt zachorowań na grypę przypada na styczeń-marzec, a nabycie odporności po podaniu szczepionki następuje w okresie 2-3 tygodni od podania produktu i utrzymuje się 6-12 miesięcy. Zatem szczepienia w okresie planowanych dostaw są jak najbardziej wskazane” zaznacza wiceminister Maciej Miłkowski.

Ministerstwo Zdrowia zleciło również utworzenie rezerwy strategicznej szczepionek przeciw grypie do bezpłatnych szczepień dla grup wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022.

Pierwsze dostawy szczepionek przeciwko grypie przeznaczone dla grup uprawnionych mają być dostarczone do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do końca września. Proces szczepienia ruszy z początkiem października.

„Chcemy zaznaczyć, żeby osoby, które będą miały możliwość zaszczepienia się bezpłatnie szczepionkami zabezpieczonymi w ramach tej akcji, nie kupowały szczepionek w aptekach lub nie szczepili się w POZ, ponieważ dla nich została zarezerwowana dodatkowa pula produktu” wskazuje wiceminister zdrowia.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do obrotu mogą być wprowadzane produkty posiadające ważne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, a w przypadku szczepionek przeciw grypie konieczne jest również uzyskanie corocznej aktualizacji składu jakościowego w szczepionkach zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obecnie takie pozwolenia otrzymały poniższe szczepionki:

  • Influvac Tetra firmy Mylan IRE Healthcare Ltd.,
  • Influvac firmy Mylan Healthcare sp. z o.o
  • VaxigripTetra firmy Sanofi Pasteur,
  • Fluarix Tetra firmy GlaxoSmithKline Biologicals S.A.,
  • Fluenz Tetra firmy AstraZeneca AB.

Pełny komunikat.

Materiały źródłowe

Prawie 5 mln dawek szczepionek przeciw grypie trafi do Polski. 16.09.2021.

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading