![Logo](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/themes/wpbootstrap/img/logo.png)
Potwierdzone zachorowanie na cholerę u członka załogi statku, który przypłynął do portu w Świnoujściu
Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził przypadek wystąpienia cholery w Polsce. Zachorowanie wystąpiło u pochodzącego z Indii marynarza, członka załogi jednego ze statków, który przypłynął do portu w Świnoujściu.
Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie przekazała informację, że choroba została potwierdzona wynikiem badań laboratoryjnych przeprowadzonych w NIZP-PZH. Pacjenta poddano hospitalizacji oraz kwarantannie, która objęła również osoby z którymi podróżował. Cały statek został poddany dezynfekcji i kwarantannie. Badania laboratoryjne nie potwierdziły zakażenia u osób z kontaktu, w tym załogi statku.
W Polsce zachorowania na cholerę występują niezwykle rzadko. Odnotowane pojedyncze przypadki tej choroby wystąpiły u osób, które powróciły z terenów występowania cholery (Azja, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa).
Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery (Vibrio cholerae). Jest to choroba „brudnych rąk”. Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych zanieczyszczonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 godzin do 5 dni. Typowymi objawami choroby są biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, obfite wymioty, znaczne i szybko postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość w ustach, zapadające się policzki i oczy. Gwałtowne odwodnienie może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowych i zgonu.
W okresie uruchomienia regularnych połączeń lotniczych z Indiami z Polski oraz coraz częstszymi wyjazdami polskich turystów do Afryki, gdzie sytuacja epidemiologiczna cholery od ponad 2 lat jest niezwykle dynamiczna, znacznie większego znaczenia nabierają zalecenia szczepień przeciw cholerze dla turystów udających się w te rejony świata.
W Polsce dostępna jest inaktywowana (zabita), doustna szczepionka przeciw cholerze.
Szczepionka jest zalecana do stosowania dla dzieci powyżej 2 lat i dorosłych, którzy planują podróż lub dłuższy pobyt w kraju występowania cholery.
Źródła:
Przypadek zachorowania na cholerę w województwie zachodniopomorskim. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Szczecinie. 12.06.2019.
Przeczytaj również
![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/10/Ciaza-krztusiec-1-400x400.jpg&nocache=1)
Dlaczego kobiecie w ciąży zaleca się szczepienie przeciw krztuścowi?
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2017/09/szkola-400x400.jpg&nocache=1)
Eksperci potwierdzają bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepień przeciwko HPV realizowanych w szkołach
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2017/10/piske-jako-400x400.jpg&nocache=1)
Jakie są zasady szczepień w przypadku alergii na białko jaja kurzego?
CZYTAJ WIĘCEJ![](https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/webpc-passthru.php?src=https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/12/AdobeStock_60897883-400x400.jpeg&nocache=1)