W Polsce trwa epidemia różyczki, najczęściej chorują młodzi mężczyźni w wieku 15-30 lat

Opublikowano w dniu: 26 czerwca 2013

W okresie od 1 stycznia do 15 czerwca 2013 roku odnotowano 32 196 zachorowania ogółem, z czego około 80% wśród młodych mężczyzn w wieku 15-30 lat.

Obecna sytuacja jest efektem przesunięcia wieku zachorowań do starszych roczników po wprowadzeniu szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce do Programu Szczepień Ochronnych w 2004 roku. Po 8 latach powszechnych szczepień, obejmujących dzieci w wieku 12-15 miesięcy i 10 lat, większość dzieci jest uodporniona. Zachorowania wśród młodych dorosłych występują głównie wśród osób które nigdy nie były szczepione. Przed wprowadzeniem szczepień do Programu Szczepień Ochronnych, w latach 1989-2003 szczepienia przeciw różyczce obejmowały tylko dziewczęta w wieku 13 lat.

Aktualna sytuacja zwiększa ryzyko zachorowań na zespół różyczki wrodzonej. Jeżeli u kobiety we wczesnym okresie ciąży dojdzie do zakażenia wirusem różyczki, prowadzi to do uszkodzenia płodu, które często kończy się poronieniem lub trwałym kalectwem. Pomimo tego, że większość kobiet urodzonych po 1976 roku powinna być zaszczepiona, ocenia się, że około 10% z nich pozostaje nieuodporniona z powodu przeciwskazań lub odmowy zaszczepienia. Masowe zachorowania wśród młodych mężczyzn zwiększają znacznie możliwość kontaktu tych nielicznych nieuodpornionych kobiet z wirusem różyczki.

Kraje zachodnie, w których różyczka nie występuje od lat, wystosowały ostrzeżenia dla kobiet ciężarnych podróżujących do Polski.
Artykuł opisujący epidemię w Polsce w czasopiśmie naukowym Eurosurveillance.
Artykuł w New York Times.

dr Paweł Stefanoff NIZP-PZH
Redakcja Portalu

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading