Pierwsza ofiara epidemii odry w Grecji to 11 miesięczne niemowlę

Opublikowano w dniu: 14 listopada 2017

Jedenastomiesięczne niemowlę jest pierwszą ofiarą nowej epidemii odry, którą obserwujemy w Grecji w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dziecko pochodzenia romskiego zmarło z powodu posocznicy bakteryjnej będącej powikłaniem odry.

Do 26 października 2017 roku w Grecji odnotowano 326 przypadków odry. Według greckiego Centrum Kontroli Chorób (KEELPNO), w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się wzrostu liczby zachorowań.

W Europie odnotowano blisko 19 000 zachorowania na odrę, z których 45 doprowadziło do zgonu. Według oficjalnych danych KEELPNO w ciągu ostatnich kilku dni w Grecji odnotowano 42 zachorowania. Małe dzieci żyjące w skupiskach ludności romskiej są bardziej narażone na zachorowania epidemiczne, ponieważ wiele z nich pozostaje nie zaszczepionych. Na zachorowania narażone są również osoby w wieku 25-44 lat, nie zaszczepione przeciw odrze. Przedstawiciele KEELPNO rejestrują wzrost liczby zachorowań i rozprzestrzenianie się wirusa odry również poza regiony Attyki i Peloponezu, gdzie dotychczas odnotowano większość zachorowań.

W odpowiedzi na taka niepokojąca sytuację, zalecane są szczepienia MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) wśród niemowląt, nastolatków i dorosłych, którzy dotychczas nie zostali jeszcze zaszczepieni.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Grecji osoby urodzone po 1970 roku powinny być zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki MMR, jeżeli nie chorowali na odrę w dzieciństwie.

Źródło:

Greek Reporter

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading