Optymizm i determinacja na ostatniej prostej w walce z poliomyelitis

Opublikowano w dniu: 9 czerwca 2022

Zachorowania na poliomyelitis wywołane dzikimi szczepami wirusa występują jeszcze w dwóch krajach: Afganistanie i Pakistanie. Faktem jest, że nigdy nie byliśmy bliżej eradykacji poliomyelitis i bardzo ważne jest, aby świat nie stracił tego celu z oczu. Świat ma obecnie historyczną szansę, aby wirus polio nigdy więcej nie doprowadził do objawów paraliżu u dziecka.

Dzięki szczepieniom w walce z poliomyelitis osiągnięto ogromny sukces.

W ciągu ponad 30 lat działań na rzecz eradykacji poliomyelitis:

  • odnotowano spadek ↓ o 99,9% zachorowań wywołanych dzikim wirusem polio (WPV),
  • uniknięto 16 mln przypadków trwałego kalectwa!
  • 2015 r. – ogłoszono eradykację dzikiego wirusa polio typ 2 (WPV2),
  • 2019 r. – ogłoszono eradykację dzikiego wirusa polio typ 3 (WPV3).

W 2021 r. zgłoszono 5 przypadków polio wywołanych WPV1, w porównaniu do 140 przypadków w 2020 r. Aktualnie transmisję wirusa typu 1 (WPV1) nadal stwierdza się w dwóch krajach- Afganistanie i Pakistanie. W 2021 r. zgłoszono 5 przypadków polio wywołanych WPV1, w porównaniu do 140 przypadków WPV1 w 2020 r.  W 2022 roku do 17 maja 2022 r. zgłoszono w obu krajach 4 przypadki zachorowań.

Pakistan odnotowuje niezwykłe postępy aby zlikwidować polio. Dotychczasowe osiągnięcia możliwe są dzięki umiejętnościom i poświęceniu kierownictwa programu eradykacji polio i ponad 300 000 realizatorów szczepień.

Walka na ostatniej prostej często jest najtrudniejsza. W ostatnim czasie w Pakistanie odnotowano trzy przypadki zachorowań wywołanych dzikim wirusem polio, u 12- i 15-miesięcznych chłopców oraz 2-letniej dziewczynki mieszkających w tej samej dzielnicy w jednym z miast w pobliżu granicy z Afganistanem.  Realizatorzy programu szczepień przeciw polio z jeszcze większą energią i determinacją prowadzą teraz program szczepienia przeciw polio. Postawiono cel – zaszczepienie wszystkich dzieci. W Pakistanie oznaczało to przeszkolenie 300 000 pracowników pierwszej linii, którzy chodzą od domu do domu, aby zaszczepić ponad 43 miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Prowadzone są publiczne kampanie informacyjne uwzględniające przekaz o ryzyku polio i korzyści ze szczepień. Organizowane są łańcuchy dostaw, aby szczepionki były dostępne w całym kraju.

Cały czas raportowana jest sytuacja dotyczącą częstości występowania ostrych niedowładów wiotkich oraz badania próbek środowiskowych (ścieki) pod kątem występowania szczepów wirusa polio pochodzących od szczepów szczepionkowych zmienionych w wyniku transmisji krążenia w populacji lub środowisku, jako wymagany element prawidłowego nadzoru nad poliomyelitis. Pakistan posiada obecnie największą sieć nadzoru środowiskowego dotyczącego szczepów wirusa polio na świecie. Od małych wiosek po większe miasta i obszary miejskie, pakistański system jest w stanie znaleźć wirusa polio wszędzie tam, gdzie on tylko istnieje. Centrum dowodzenia jest w National Polio Emergency Operations Center, gdzie w czasie rzeczywistym można śledzić informacje o realizowanych szczepieniach, zabezpieczeniach i zaopatrzeniu, a także szczegółowe mapy śledzące ruchy pracowników podających szczepionki. Dzięki temu można szybko ustalić gdzie należy ulepszyć realizację szczepień, aby mieć pewność, że dotrą one do wszystkich dzieci.

Kampanie informacyjną zintegrowano z przekazem na temat innych rutynowo podawanych szczepionek. W czasie pandemii pracownicy podający szczepionki przeciw polio wykorzystali wiedzę na temat lokalnych społeczności, aby dotrzeć do poszczególnych rodzin i zwiększyć świadomość na temat COVID-19, nauczyć jak chronić się przed zakażaniem oraz zachęcać również do szczepień przeciw COVID-19. Pracownicy realizujący szczepienia przeciw polio nieustannie walczą z plotkami i dezinformacją na temat szczepionek przeciwko polio. Jednym z kluczowych narzędzi w walce z dezinformacją jest krajowe centrum telefoniczne ds. szczepień, gdzie lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia odpowiadają na dziesiątki tysięcy pytań dotyczących szczepień, w tym szczepień przeciw polio. Widać wyniki prowadzonych działań. W Pakistanie odnotowano ostatnio mniejszą liczbę odmów szczepień.

Realizowany program szczepień przeciw polio jest mocno wspierany przez rząd Pakistanu. „Faktem jest, że nigdy nie byliśmy bliżej eradykacji poliomyelitis i bardzo ważne jest, aby świat nie stracił tego celu z oczu”- powiedział Shehbazem Sharifem, premier Pakistanu. Świat ma obecnie historyczną szansę, aby wirus polio nigdy więcej nie doprowadził do objawów paraliżu u dziecka.

Materiały źródłowe

Optimism and resolve on Pakistan’s last mile to end polio. Bill Gates. May 24, 2022.

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading