Odra w Europie – najnowsze dane ECDC
W dniu 16 lipca 2018 r. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało najnowszy raport podsumowujący występowanie odry w 2018 r. Raport oparty jest na oficjalnych danych z nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi przesyłanymi do ECDC z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych (EU/EEA). Z najnowszego raportu ECDC wynika, że w Europie wciąż obserwujemy wzrost zachorowań na odrę. Ogniska epidemiczne odry odnotowywane w krajach europejskich stanowią ryzyko rozprzestrzeniania i utrzymywania się odry na terenach zamieszkiwanych przez wrażliwą populację (osoby, które nie zostały zaszczepione lub wcześniej nie chorowały na odrę).
Zgodnie z najnowszym raportem ECDC w 2018 r. najwięcej zachorowań na odrę zarejestrowano w Rumunii (4 317), Francji (2 588 zachorowań), Grecji (2 238) oraz Włoszech (1 716) (dane z 11 lipca 2018 r.). Trzydzieści jeden osób zmarło z powodu odry w Europie.
Aby przerwać transmisję wirusa odry i zapewnić ochronę grupom najbardziej narażonym na ciężkie powikłania, a nawet zgony w przebiegu odry (np. niemowlętom), konieczne jest utrzymanie staniu zaszczepienia po podaniu dwóch dawek szczepionki przeciw odrze na poziomie powyżej 95%. Z wstępnych danych za 2017 r. udostępnionych przez WHO wynika, że w krajach EU/EOG tylko 4 kraje spełniają to kryterium.
Wobec powyższej sytuacji tym większa jest rola szczepień przeciw odrze jako najprostszego i najskuteczniejszego sposobu zapobiegania zachorowaniom. Dwie dawki szczepionki podawane dzieciom zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (w 13-14 m.ż. oraz 10 r.ż.) oraz sprawdzenie własnego statusu zaszczepienia (czy w przeszłości zostaliśmy zaszczepieni dwoma dawkami), zapewnia ochronę nas samych oraz naszych najbliższych.
Źródło:
Measles continues to circulate in the EU/EEA, with new outbreaks reported, 16 July 2018, ECDC.