Nie wykazano negatywnego wpływu szczepienia przeciw grypie kobiet w ciąży na status zdrowia dzieci

Opublikowano w dniu: 23 lipca 2019

10 lipca 2019 roku w czasopiśmie BMJ opublikowano kanadyjskie wyniki badań, które potwierdzają, że szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży jest bezpieczne dla matki oraz jej potomstwa. Nie wykazano związku pomiędzy ekspozycją na szczepionkę przeciw grypie pandemicznej  A(H1N1)pdm09 podawanej w czasie ciąży a sytuacją zdrowotną dziecka we wczesnym dzieciństwie.

Kobiety w ciąży oraz ich nowo urodzone dzieci są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia objawów grypy podczas pandemii i sezonowych epidemii. W związku z tym wiele krajów zaleca wszystkim kobietom w ciąży szczepienia przeciw grypie, które mogą chronić przed grypą zarówno matki oraz ich nowo narodzone dzieci. Niestety akceptacja dla takiego sposobu profilaktyki jest niewystarczająca, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej.

Mimo tego, że znamy wiele dowodów, które potwierdzają bezpieczeństwo szczepień przeciw grypie w odniesieniu do zdrowia noworodków, niewiele badań dotyczyło oceny stanu zdrowia starszych dzieci, których matki zostały zaszczepione w ciąży przeciw grypie. Stąd też badacze kanadyjscy postanowili ocenić związek między szczepieniem przeciw grypie pandemicznej H1N1 w 2009 r. kobiety w ciąży, a wynikami zdrowotnymi u dzieci w ciągu pierwszych pięciu lat ich życia. Wykorzystano lokalne rejestry urodzeń połączone z kartami zdrowia dzieci urodzonych od listopada 2009 r. do października 2010 r. Obserwowano stan ich zdrowia do 5 roku życia. Wśród 104 249 dzieci urodzonych w tym czasie, 31 315 (30%) to były dzieci, których matki zaszczepiono w ciąży przeciw grypie. Nie stwierdzono występowania podwyższonego ryzyka raka, zakażeń, chorób przewlekłych, przyjęć do szpitala lub zgonów dzieci matek szczepionych w okresie ciąży.

Autorzy badania podsumowują, że w dobie dezinformacji dotyczącej szczególnie aspektów związanych z bezpieczeństwem szczepień ich obowiązkiem jest podkreślanie jasnego przekazu wynikającego z dostępnych badań:

  • szczepienia przeciw grypie kobiet w ciąży są bezpieczne dla matki oraz dziecka
  • szczepienia kobiet w ciąży ratują życie.

 

Źródło: Walsh LK i wsp. Health outcomes of young children born to mothers who received 2009 pandemic H1N1 influenza vaccination during pregnancy: retrospective cohort study. BMJ, 2019; l4151.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading