Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić bezpłatne szczepienia dorosłych przeciw odrze

Opublikowano w dniu: 30 sierpnia 2016

Propozycja Ministerstwa Zdrowia dotycząca wprowadzenia bezpłatnych szczepień dorosłych przeciw odrze jest uwarunkowana sytuacją epidemiologiczną odry. Wśród osób, które migrują do Polski z innych krajów i ubiegają się o uzyskanie statusu uchodźcy w Polsce, w tym osób, które w tym roku przybyły przez terytorium Białorusi z obszaru Zakaukazia i Azji Środkowej, w lipcu i sierpniu wystąpiło kilkanaście przypadków zachorowań na odrę w lipcu i sierpniu.

Osoby, które nie były szczepione lub nie mają udokumentowanego szczepienia, lub przebywające w środowiskach o niskim odsetku zaszczepienia populacji przeciw odrze a kontaktujące się z osobami chorymi mogą być bezpośrednio narażone na zachorowanie.
Dotyczy to szczególnie osób dorosłych oraz dzieci, które nie zostały zaszczepione z powodu uzasadnionych przeciwskazań medycznych (np. osoby chore na nowotwory, będący w stanie immunosupresji) czy też niezaszczepionych z powodu braku zgody rodziców na szczepienia.

Szczepienia przeciw odrze realizowane są skojarzona szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR), która zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych podawana jest dzieciom w postaci dwóch dawek, w 13-14 m.ż. oraz 10 r. ż. Szczepionka wykazuje wysoką skuteczność, po pierwszej dawce 95-98%, po drugiej dawce jeszcze wyższą.

Osoby niezaszczepione, które nie chorowały na odrę mogą zaszczepić się dwoma dawkami szczepionki w odstępie nie krótszym niż 6 tyg. Osoby zaszczepione w przeszłości tylko jedną dawką szczepionki powinny uzupełnić szczepienie podaniem drugiej dawki.

Źródło:
Propozycja Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania odrze

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading