Lepsza ochrona przed grypą u osób starszych. Rekomendacje ekspertów towarzystw naukowych dotyczące wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie
Eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Gerontorologicznego opracowali rekomendacje na temat wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie.
Coroczne szczepienia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie i jej ciężkim powikłaniom. Jest to szczególnie ważne dla osób z grupy wysokiego ryzyka powikłanego przebiegu choroby: osób chorujących przewlekle, kobiet w ciąży, dzieci w wieku 6–59 miesięcy, osób starszych oraz pracowników ochrony zdrowia. Pomimo stopniowego zwiększania zasięgu szczepień sezonowych chorobowość, śmiertelność i wskaźniki hospitalizacji związane z grypą wśród osób w wieku 65 lat i starszych pozostają wysokie i wciąż rosną. Standardowe szczepionki przeciw grypie są mniej skuteczne w tej grupie wiekowej ze względu na starzenie się układu immunologicznego (immunosenescencja). W związku z tym potrzebne są skuteczniejsze szczepionki zapobiegające grypie i jej powikłaniom u osób starszych.
- Wysokodawkowa szczepionka przeciw grypie jest rekomendowana jako szczepionka pierwszego wyboru dla pacjentów 60+.
- Jeśli szczepionka przeciw grypie o zwiększonej dawce antygenów) jest niedostępna lub nieakceptowana, osoby w wieku 60 lat i starsze mogą otrzymać szczepionkę o standardowej dawce.
- Szczepionkę przeciw grypie sezonowej należy oferować tak szybko, jak to możliwe, gdy tylko stanie się dostępna jesienią, ponieważ początek sezonu grypowego jest trudny do przewidzenia, a aktywność grypy sezonowej na półkuli północnej może się rozpoczynać już w listopadzie.
- Mimo że zdecydowanie zaleca się szczepienie przed rozpoczęciem sezonu grypowego, szczepionkę można podawać do końca trwania sezonu. Efektywność szczepionki może być mniejsza, jeśli nastąpiła już ekspozycja na grypę, jednak należy wykorzystywać każdą okazję do podania szczepionki osobom z grup ryzyka, które nie zostały jeszcze poddane immunizacji w bieżącym sezonie grypowym, nawet po jego rozpoczęciu.
Nitsch-Osuch A., Jankowski P., Kokoszka-Paszkot J., Kuchar E., Mastalerz-Migas A., Mitkowski P., Wysocki J., Zmysłowska A., Antczak A. Towards better protection of older people against influenza and its complications. Polish recommendations for HD influenza vaccine. Family Medicine & Primary Care Review. 1/2024, vol. 26.