Komisja Europejska opublikowała zestaw pytań i odpowiedzi dotyczący procesu zakupu szczepionek przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 25 września 2020

Komisja Europejska opublikowała wyczerpujący zestaw pytań i odpowiedzi (Q&A) dotyczący procesu zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Przekazano informację dotyczące rodzajów umów prowadzonych z firmami produkującymi szczepionki oraz ich zakres, w tym firmy oraz liczba dawek planowanych do zakupu, w sytuacji kiedy zostanie wprowadzona na rynek bezpieczna i skuteczna szczepionka.

KE informuje o 2 rodzajach umów dotyczących zakupu szczepionek przeciw COVID-19:

  • zakupu określonych dawek szczepionek – każde państwo ma 5 dni na decyzję; umowa jest podpisana, jeśli min. 4 państwa przystąpią do umowy.
  • możliwości zakupu przyszłych szczepionek – porozumienie może podpisać KE, a państwa członkowskie mogą samodzielnie decydować o zakupie szczepionek, gdy zostaną one dopuszczone do obrotu przez agencję rejestrującą (np. Europejską Agencję Leków).

Umowy w celu zrekompensowania potencjalnego ryzyka podjętego przez producentów w związku z niezwykle krótkim okresem opracowywania szczepionek oraz ich udostępnienia przewidują, że państwa członkowskie zwolnią producenta szczepionki z ewentualnych zobowiązań zaciągniętych wyłącznie w określonych warunkach określonych w porozumieniach (państwa członkowskie są gotowe częściowo pokryć finansowo ryzyko związane z zastosowaniem szczepionek, w celu ochrony zdrowia publicznego).

Do tej pory Komisja Europejska zawarła porozumienia z dwoma firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, gdy tylko zostanie dopuszczona do obrotu bezpieczna i skuteczna szczepionka:

  • od firmy AstraZeneca kupi 300 milionów dawek z opcją zakupu dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki wektorowej;
  • od firmy Sanofi-GSK kupi 300 milionów dawek szczepionki białkowej, podjednostkowej.

KE prowadzi rozmowy z następującymi firmami opracowującymi szczepionki przeciw COVID-19:

  • Johnson and Johnson o początkowy zakup 200 milionów dawek i możliwość zakupu 200 milionów więcej szczepionki wektorowej,
  • CureVac o zakup 225 milionów dawek szczepionki RNA,
  • Moderna o początkowy zakup 80 milionów dawek i opcję zakupu 80 milionów dawek więcej szczepionki mRNA,
  • BioNTech-Pfizer o początkowy zakup 200 milionów dawek i opcję zakupu 100 milionów dawek więcej szczepionki mRNA.

KE prowadzi również intensywne dyskusje z innymi producentami pracującymi nad szczepionką przeciw COVID-19.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.